Gry

Bridge Constructor Portal – będzie dobra łamigłówka czy tylko substytut?

Mateusz Stach
5

Spin-off kultowej serii Portal ma być dostępny od 20 grudnia.

Graliście w Bridge Constructor? Możliwe, że niekoniecznie, a jeżeli już, to pewnie raczej na smartfonie niż PC. Ale teraz, dzięki połączeniu gry logicznej polegającej na stawianiu mostów (zaskoczeni?) ze światem laboratoriów Aperture Science, pojawił się powód by się nią zainteresować. Z góry przepraszam za formę powyższego fragmentu liczne z pewnością grono fanów Bridge Constructor.

Wzmianka o Bridge Constructor Portal budzi wspomnienia. Z czasów gdy platforma Steam dopiero raczkowała, a wielu pukało się w czoło słysząc o szybkim legalnym ściąganiu gier z internetu. Sam w roku 2007 wolałem nabyć, zawierający pierwszą część Portal, The Orange Box w wersji pudełkowej. Trzeba przyznać, że wyjście z cienia kultowej serii Half-Life należy uznać za duże osiągnięcie oryginalnego Portala. Ale też zabawa z AHPD (Aperture Science Handheld Portal Device) dawała mnóstwo frajdy i okraszona była specyficznym poczuciem humoru.

W 2011 pojawiła się druga, niemniej udana część Portal, a potem słuch o tym projekcie zaginął. Cóż, na Half-Life 3 czekamy już zdecydowanie dłużej, a newsy na ten temat są publikowane z uporem godnym lepszej sprawy. Mogłyby się chociaż ziścić scenariusz zapowiadanego od kilku lat Half-Life 2: Episode Three.

Nie samymi wspomnieniami człowiek żyje

Do spełnienia tych oczekiwań Bridge Constructor Portal jest z pewnością bardzo daleko. Na pewno nie jest to nawet kandydat na zastępcę Portal 3. Ale po dziele ClockSteone Software i Headup Games przygotowanym we współpracy z Valve można się spodziewać sporo dobrego. Gra nie ma zbyt dużych wymagań sprzętowych i ma się ukazać nie tylko na platformę PC (Windows, macOS i Linux), ale i na Androida oraz iOS. A w przyszłym roku ma też zawitać na PS 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Zarówno Bridge Constructor, jak i Portal to gry logiczne silnie opierające się na prawach fizyki. Nie powiem, majstrowanie przy przestrzeni za pomocą portali w połączeniu z konstruowaniem mostów może dać ciekawe efekty. Z pierwszego trailera możemy też wywnioskować, że spotkamy na swojej drodze GlaDOS (Genetic Lifeform and Disk Operating System), a całość będzie utrzymana w specyficznym klimacie serii Portal.

Nawet, jeśli gra okaże się sukcesem, z pewnością nie będę jedyną osobą, która wytknie Valve odwracanie uwagi. Od ich pełnoprawnego własnego wydawnictwa minęło już bowiem parę lat. I nie zanosi się na to by fani gier z numerem 3 w nazwie mieli odpuścić. Być może Bridge Constructor Portal to przygrywka i testowanie pomysłów do Portal 3. A Half-Life 3 mogę tu wymienić z bólem serca. Od ostatniego HL minęło bowiem już tyle czasu, że rozważania o najnowszej części niepokojąco zaczynają przypominać coroczne ogłoszenia o nadejściu roku Linuxa.

Źródło: steam, neowin

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu