Technologie

Przyszłość autonomicznych samochodów pewniejsza dzięki 19-letniemu studentowi

MK
Marcin Kamiński
32

Student pokonał Google! Tak przynajmniej można w żartach interpretować zwycięstwo 19-letniego chłopaka w międzynarodowym konkursie naukowo-technologicznym. Młodzieniec stworzył technologię, dzięki której samochody są w stanie obserwować otoczenie i samodzielnie poruszać się po ulicach. Rozwiązanie t...

Student pokonał Google! Tak przynajmniej można w żartach interpretować zwycięstwo 19-letniego chłopaka w międzynarodowym konkursie naukowo-technologicznym. Młodzieniec stworzył technologię, dzięki której samochody są w stanie obserwować otoczenie i samodzielnie poruszać się po ulicach. Rozwiązanie to znamy już chociażby dzięki firmie Google, twór studenta znacząco bije dotychczasowe pomysły niskimi kosztami produkcji.

Pochodzący z Rumunii 19-letni student opracował technologię, która ma szanse pomóc wreszcie autonomicznym samochodom podbić świat. Swoisty autopilot dla motoryzacji, pozwalający samochodom poruszać się po drogach całkowicie bez pomocy człowieka, zainteresował świat głównie dzięki niskim kosztom produkcji. O ile technologia napędzająca samochody Google to wydatek rzędu aż 75 000 dolarów, tak urządzenie opracowane przez rumuńskiego studenta skonstruować można za zaledwie... 4 000 dolarów! To właśnie za sprawą niskiej ceny pomysł ma szansę na realizację i zdobycie popularności.

Podstawą technologii w samochodach Google jest skomplikowany trójwymiarowy radar, który generuje znaczne koszty. Dlatego młody student postanowił zrezygnować z niego, zastępując jego działanie zwykłą kamerką internetową sprzężoną ze sztuczną inteligencją, będącą w stanie rozpoznać na rejestrowanym obrazie kształt pasów na ulicy czy położenie krawężników. Duże obiekty, takie jak samochody czy drzewa, rozpoznaje radar o niskiej rozdzielczości, porównując informacje z zapiskami w bazie danych.

Na podstawie odczytanych danych komputer programuje drogę, którą podążą samochód. Jak twierdzi sam wynalazca, na 50 przeprowadzonych prób terenowych aż 47 zakończyło się pełnym sukcesem, czyli samodzielnym przejazdem pojazdu z punktu A bo punktu B bez kontaktu z jakąkolwiek przeszkodą.

Samodzielnie jeżdzące samochody to przyszłość motoryzacji, czy to nam się podoba czy nie. Statystyki mówią, że przyczyną aż 87% wypadków, czyli głównych przyczyn śmierci kierowców na drogach, jest ludzki błąd. Wyeliminowanie tego czynnika powinno sprawić, że codzienne poruszanie się samochodem po ulicach będzie bezpieczniejsze. O ile oczywiście nie dojdzie do sytuacji, w której zawodzi maszyna...

Źródło: NBC News

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlesamochody