Technologie

Przyjęto specyfikację SD 5.0. Karty pamięci będą szybkie jak nigdy dotąd

Tomasz Popielarczyk
Przyjęto specyfikację SD 5.0. Karty pamięci będą szybkie jak nigdy dotąd
46

Nie będzie raczej przesadą, jeśli napiszę, że karty SD są dziś podstawowym, zewnętrznym nośnikiem danych. Nie dziwi zatem ciągły rozwój tej technologii. Przyjęta właśnie specyfikacja SD 5.0 jest tego dowodem.

Wczoraj pisałem o przyjęciu standardu DisplayPort 1.4. Dziś dokonuje się kolejny przełom, bo SD Association opublikowało specyfikację kart pamięci SD w wersji 5.0. Wbrew pozorom obie te informacje mają ze sobą wiele wspólnego, bo są związane z wideo w wysokiej rozdzielczości. SD 5.0 zaprojektowano bowiem przede wszystkim z myślą o zastosowaniach multimedialnych. Karty tego typu mają pozwalać na nagrywanie w 4K, 8K, 3D, a także w 360 stopniach. Jednocześnie jest to początkiem nowego oznaczenia na nośnikach oraz urządzeniach (aparatach, kamerach) zgodnych z nową specyfikacją. Będą one nosiły napis: Video Speed Class. Dotyczy to kart typu SDHC, SDXC UHS-I i UHS-II.

Jak widać na zamieszczonej grafice, karty zgodne z SD 5.0 będą charakteryzowały się różnymi prędkościami zapisu. W najgorszym przypadku będzie to 6 MB/s - natomiast w najlepszym aż 90 MB/s. Przy czym trzeba zaznaczyć, że są to wartości minimalne, jakie karta musi osiągać, aby zasłużyć na dane oznaczenie. Informacja ta będzie łatwo dostępna, bo nazwa takiej karty będzie również odzwierciedlała jej przepustowość. Trzeba przy okazji zauważyć, że w ten sposób otrzymujemy nowy standard klasyfikacji kart. Dotąd były one oznaczane według klas oraz klas UHS. Teraz pojawia się kolejna. Czy to aby nie wprowadza większego chaosu?

Teoretycznie tak, bo na przykład oznaczenie V6 będzie sugerowało, że karta ma minimalną prędkość zapisu 6 MB/s - ale tylko podczas rejestrowania wideo. Tym samym taka karta będzie musiała również nosić oznaczenie Class 6, które poinformuje, że w innych zastosowaniach też jest to 6 MB/s. Niewykluczone też, że na rynku będą pojawiać się nośniki z inną kategorią Video Speed Class i inną UHS Speed Class. Będąc złośliwym napisałbym, że za kilka lat (i kilka nowych klasyfikacji) na kartach zabraknie miejsca na te wszystkie oznaczenia.

Warto przy tym dodać, że karty V60 i V90 będą raczej przeznaczone do rejestrowania wideo w 8K, a więc zastosowań profesjonalnych. Nikt chyba o zdrowych zmysłach nie spodziewa się, że wraz z wprowadzeniem DisplayPort 1.4 i SD 5.0 na rynku pojawią się nowe nośniki, a wszyscy zaczną nagrywać w 8K. To technologia wdrażana z myślą o najbliższych latach. Tak działa ten rynek.

Co jeszcze warto wiedzieć o SD 5.0? Jedną z charakterystycznych cech tej specyfikacji jest możliwość przesyłania pakietów danych o znacznie większych rozmiarach - nawet do 512 MB. Wzrasta również liczba plików, które można symultanicznie zgrywać - teraz ma być ich aż osiem. Ogólnie zatem ma być szybciej i wydajniej - przede wszystkim w kontekście wideo.

Telewizory 8K to ciągle raczej odległa przyszłość. Stacje telewizyjne mają problemy z 4K. Standard Ultra HD ciągle się dociera i przyjmuje kolejne formy. Nie liczmy, że nowe karty SD zadebiutują prędko. W przyszłości jednak mogą zagościć w naszych smartfonach, które przecież już teraz potrafią rejestrować wideo w rozdzielczości 4K (pal licho jak to wygląda w praktyce...).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu