Polska

Od dziś mieszkańcy Śląska zapłacą za przejazd komunikacją miejską kartą zbliżeniową

GU
Grzegorz Ułan
18

To staje się powoli domeną polskich miast, systematycznie Mennica Polska nawiązuje współprace z włodarzami kolejnych miast i instaluje w pojazdach komunikacji miejskiej, funkcjonującej w tych miastach, urządzenia do opłacania za przejazd kartami zbliżeniowymi, bez drukowania papierowych biletów.

Bilety zakupione w ten sposób zapisują się w postaci cyfrowego tokenu na karcie płatniczej, który podczas kontroli biletów zczytywany jest przez czytniki, w które wyposażeni są kontrolerzy.

Do tej pory, na szeroka skalę, tzn. we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej w danym mieście, skorzystały z systemu w kolejności: Jaworzno, Wrocław i Bydgoszcz. Natomiast z testowych instalacji systemu w pojazdach komunikacji miejskiej skorzystały w kolejności: Łódź (gdzie płaci się za przejechane przystanki) oraz Gdańsk, no i teraz Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowskia, gdzie urządzenia montowane są tylko na wybranych liniach.

Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych Mennicy Polskiej:

Istotną nowością Open Payment System, jest nadanie zbliżeniowym kartom bankowym podwójnej funkcji - pełnią one jednocześnie rolę środka płatniczego oraz identyfikatora płatności w przypadku kontroli. Analogicznie za przejazd będzie można zapłacić smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC. OPS rozwiązuje problem różnic taryfowych, zwalniając podróżnego z obowiązku ich znajomości. Wszystkie opcje biletowe widoczne są na ekranie urządzenia. Bez względu na to, w jakim mieście aktualnie się znajduje pasażer i jakim środkiem transportu porusza, do opłacenia przejazdu wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza, co stanowi duży atut dla pasażerów w obrębie Metropolii

Od dziś nowe automaty do przyjmowania opłat za przejazd pojawiły się w 28 pojazdach (dwa automaty w każdym pojeździe) na dwóch liniach:

  • linii autobusowej 297 - kursy pomiędzy osiedlem Odrodzenia a dworcem kolejowym,
  • linii tramwajowej 14 - kursy pomiędzy Katowicami a Mysłowicami.

Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem:

Zależy nam na tym, by podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek

Mennica Polska informuje jednocześnie, że obok testowanego systemu, cały czas równolegle będzie funkcjonował dotychczasowy system ŚKUP.

Źródło: Mennica Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: