Gry

gRAPORT – siedem newsów o grach, które musisz przeczytać (03.07.2014)

Paweł Kozierkiewicz
gRAPORT – siedem newsów o grach, które musisz przeczytać (03.07.2014)
4

Wybrano najlepsze gry tegorocznych targów E3, Microsoft ujawnia ceny Xboksa One w Polsce, a "gwiazdka" amerykańskiego kina pozywa twórców Grand Theft Auto V. Osobiście, najciekawszą dla mnie informacją jest wieść o powstawaniu gry A Song for Viggo, która porusza bardzo poważny i tragiczny temat ś...

Wybrano najlepsze gry tegorocznych targów E3, Microsoft ujawnia ceny Xboksa One w Polsce, a "gwiazdka" amerykańskiego kina pozywa twórców Grand Theft Auto V.

Osobiście, najciekawszą dla mnie informacją jest wieść o powstawaniu gry A Song for Viggo, która porusza bardzo poważny i tragiczny temat śmierci dziecka. Jest to kolejny dowód na to, że gry przestają być tylko i wyłącznie produktami rozrywkowymi i mogą opowiadać o niezmiernie skomplikowanych i delikatnych sprawach. Dodatkowo, ich interaktywność powoduje, że znacznie bardziej przeżywamy takie historie.

Polskie ceny i zestawy Xboksa One ujawnione

„Już” 5 września do sprzedaży w naszym kraju trafią oficjalnie konsole Xbox One. Microsoft ujawnił ceny i składy dwóch zestawów, które będą dostępne od tego dnia.

Pierwszy będzie zawierał konsolę bez kontrolera Kinect. W pudełku znajdziemy oprócz tego pada, słuchawki z mikrofonem, kabel HDMI, a także karty zdrapki na gry FIFA 15 i Forza Motorsport 5 oraz dwutygodniowy abonament Xbox Live Gold. Za tę przyjemność firma będzie chciała od nas 1899 zł.

Droższy zestaw będzie przede wszystkim posiadał Kinecta, a zamiast gry wyścigowej dostajemy Dance Central Spotlight. Dodatkowo pad będzie z limitowanej serii Day One (różnica od normalnego jest taka, że na obudowie znajduje się stosowny napis). Poza kilkoma bajerami tj. naklejka, czy specjalne osiągnięcie, nie szukajcie w opakowaniu innych cudów. Ten zestaw kosztować ma 2199 zł

Nadal nie jest jasne, jakie dodatkowe funkcjonalności konsoli pojawią się w Polsce. Warto pamiętać, że Xbox One był promowany jako centrum multimedialne, które pozwala na dostęp do wielu usług takich jak VOD, streaming muzyki, komunikacja wideo. Kilka dodatkowych informacji znajdziecie w tym miejscu.

Szczerze mówiąc, ceny nie powalają, choć też nie są koszmarnie wyżyłowane. Wiele osób liczyło, że blisko rok oczekiwania zostanie zrekompensowany lepszą ofertą.

Lindsay Lohan rozpoczyna batalię sądową z Rockstar Games

To już drugie spięcie z twórcami Grand Theft Auto. Za pierwszym razem Lohan zarzuciła, że jej wizerunek został bezprawnie wykorzystany w grze. Gdzie? Spójrzcie na powyższy obrazek. Teraz chodzi o fikcyjną postać aktorki Lacey Jonas, która pojawia się w trakcie rozgrywki. Jedna z misji pobocznych polega na pomocy w ucieczce przed zgrają fotoreporterów, którzy chcą zrobić dziewczynie kompromitujące zdjęcia.

Lindsay Lohan uważa, że twórcy bardzo mocno inspirowali się właśnie jej osobą, dlatego też do sądu wpłynął pozew. Take Two nie komentuje sprawy.

Jak widać, sposobów na zaistnienie jest całe mnóstwo. Przejrzałem sobie filmografię Lohan i szczerze mówiąc jej „kariera” nie wygląda zbyt imponująco. Udział w Strasznym filmie 5, czy Garbi – superbryce nie predestynuje jej do panteonu największych gwiazd kina. W ciągu najbliższych kilku dni z pewnością poznamy więcej szczegółów, acz na miejscu pani Lohan nie spodziewałbym się wygranej. Chyba, że miara sukcesu będzie ten krótki, tymczasowy rozgłos.

Tetris obchodzi trzydzieste urodziny

Znajdziesz go chyba wszędzie. W komórce, komputerze, konsoli, handheldzie. Prawdopodobnie przy odrobinie samozaparcia, Tetris zadziałałby też na oprogramowaniu sterującym nowoczesną lodówką. Ta ponadczasowa produkcja, która przebiła żelazną kurtynę, obchodzi właśnie 30 rocznicę powstania. Jej twórca, Aleksiej Pażytnow, przez wiele lat nie zarobił na niej ani grosza. To dość „normalna” sytuacja u wynalazców z ZSRR (podobnie było z niedawno zmarłym Michaiłem Kałasznikowem i jego AK-47). Fascynującą historię narodzin i prawie samoistnej ekspansji Tetrisa na cały świat opisuje Marcin Kosman na Polygamii. Zachęcam do lektury.

Dark Souls II ukończone w 20 minut

Wczoraj pisałem o graczach, którzy wyżyłowują czas przejścia Fallouta 3, dzisiaj podobny szaleniec, który na warsztat wziął Dark Souls II. Tak bardzo się spieszył, że całą grę ogarnął w 20 minut i 14 sekund. To zaiste świetny wynik, biorąc pod uwagę fakt, że gracze potrafią w Drangelic siedzieć przez setki godzin. Oczywiście, to jedynie wyczyn czysto sportowy, bicie rekordu. Raczej satysfakcji z obcowania z grą przy takim przechodzeniu nie ma. Ale można się też zastanowić, na ile zawodowym sportowcom przyjemność sprawia codzienność składająca się z treningów i występów, kiedy za cel stawiają sobie pobicie rekordu świata.

Piękna artystycznie i smutna tematycznie – A Song for Viggo

Gry dojrzewają. Coraz częściej poruszają trudne, często tragiczne tematy, o których na co dzień nie mówimy, a nawet o nich nie myślimy. A Song for Viggo to projekt stworzony przez Simona Karlssona, opowiadający o dramacie ojca, który przypadkowo doprowadza do śmierci swojego syna. Jego cały świat się rozpada, a na jego barkach spoczywa obowiązek zorganizowania pogrzebu oraz utrzymanie życia w jego rodzinie pod kontrolą. Trzeba zająć się córką, żoną pogrążoną w rozpaczy, a także zmierzyć się z własnym smutkiem i wyrzutami sumienia.

Atmosferę w A Song for Viggo podkreśla specyficzna oprawa graficzna stworzona z papierowych modeli i sugestywna ścieżka dźwiękowa. Cztery dni temu gra została pomyślnie sfinansowana poprzez Kickstartera.

Age of Empires Online dokonuje żywota

Uruchomiona w sierpniu 2011 roku gra kończy swoją działalność. Okazała się za mało rentowna, dlatego też obecny właściciel Gas Powered Games zdecydował się o wyciągnięciu wtyczki z kontaktu. W czasie działania Age of Empires Online, wykonano ponad 524 miliony zadań dla pojedynczego gracza i 14 milionów przeznaczonych dla trybu multiplayer. Na arenach stoczono ponad dwa miliony pojedynków. Age of Empires Online była przeglądarkową produkcją free-to-play.

Wybrano najlepsze gry targów E3 2014

Dokładniej, wyboru dokonali przedstawiciele wybranych mediów branżowych. Wyróżnienie Game Critics Awards było przyznawane w 16 różnych kategoriach. Nominacje mogły dostać jedynie te pozycje, w które można było zagrać podczas wydarzenia. Najlepszą grą targów E3 2014 zostało Evolve pokonując m.in. Alien: Isolation, Batman: Arkham Knight, czy Rainbow Six: Siege. Produkcja Turtle Rock pokonała też konkurencję w kategoriach najlepszej gry na konsole, gry akcji i gry sieciowej. Z wyróżnienia mogą cieszyć się też twórcy No Man’s Sky, którzy oprócz zwycięstwa w grupie pozycji niezależnych, zgarnęli laur zwycięstwa dla najlepszej nowego tytułu. Pełna listę wygranych znajdziecie tutaj.

Promocje i wyprzedaże

Big in Japan, czyli wyprzedaż na PSN – przez najbliższe dwa tygodnie Sony obniżyło znacznie całkiem pokaźną liczbę gier. Taniej można dostać tytuły na Vitę, PS3 i PSP. Jak sugeruje nazwa promocji, dominują tytuły z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu