Gry

gRAPORT – siedem newsów o grach, które musisz przeczytać (02.07.2014)

Paweł Kozierkiewicz
gRAPORT – siedem newsów o grach, które musisz przeczytać (02.07.2014)
4

Wiedźmin w wersji MOBA zawita na urządzeniach mobilnych, Metal Gear Solid V pokazuje swoje walory w 60 klatkach na sekundę, gracze przechodzą na czas Fallouta 3, a Ultima Underworld doczeka się (pewnie) swojego duchowego następcy. Delikatnie odczuwalny jest już sezon ogórkowy - okres, w którym br...

Wiedźmin w wersji MOBA zawita na urządzeniach mobilnych, Metal Gear Solid V pokazuje swoje walory w 60 klatkach na sekundę, gracze przechodzą na czas Fallouta 3, a Ultima Underworld doczeka się (pewnie) swojego duchowego następcy.

Delikatnie odczuwalny jest już sezon ogórkowy - okres, w którym branża gier przycicha szykując się do jesiennej ofensywy. Dużym zaskoczeniem było jednak ujawnienie The Witcher Battle Arena, gry z gatunku MOBA osadzonej w uniwersum Wiedźmina.

Pół godziny z Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Na YouTube pojawił się film będący 30-minutowym zapisem jednej z pierwszych misji w grze (przynajmniej tak to wygląda). Twórcy przedstawili w materiale najważniejsze elementy rozgrywki tj. infiltrowanie bazy przeciwnika, system ukrywania się w kartonowym pudle, wysyłanie zasobów materialnych, ludzkich i zwierzęcych do naszej bazy oraz różne rodzaje wsparcia, jakie możemy uzyskać podczas wykonywania zadania. Duże wrażenie (po raz kolejny) robi też oprawa graficzna – animacje postaci, zmienne warunki pogodowe, etc. Całość ogląda się tym przyjemniej, że opublikowany film wyświetlany jest w 60 klatkach na sekundę.

Wielkim miłośnikiem uniwersum MGS’a nie jestem – zawsze za bardzo irytowały mnie elementy „nadprzyrodzone” i dziwne rozwiązania fabularne. Nie ukrywam jednak, że pół godziny prezentacji oglądałem z wielkim zainteresowaniem.

The Witcher Battle Arena – MOBA wkracza do świata Wiedźmina

Popularność gatunku MOBA jest tak wielka, że nie dziwi fakt, że każdy z większych producentów gier inwestuje w tego typu produkcję. Nie inaczej jest z CD Projekt RED, które ogłosiło The Witcher Battle Arena. Choć na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się beznadziejna – konkurowanie z League of Legends, albo DOTA 2 jest bez sensu – tak gra opracowywana na potrzeby CDP RED będzie produkcją mobilną. To daje spore szanse na odniesienie znaczącego sukcesu, gdyż w tym segmencie rynek jest prawie niezagospodarowany.

W grze znajdziemy znane z sagi Andrzeja Sapkowskiego postaci. Wśród grywalnych bohaterów można wymienić Iorwetha, Zoltana, czy Saskę Smokobójczynię. Sam Geralt też ma zawitać do produkcji. Mecze, jak na mobilną produkcję przystało, mają być krótkie i trwać ledwie kilkanaście minut. Co również ważne, The Witcher Battle Arena będzie tytułem darmowym, z mikropłatnościami, ale bez modelu pay-to-win. Gra ma zadebiutować już pod koniec roku.

Twórcy zachwycają się swoją robotą, czyli dziennik deweloperów Call of Duty: Advanced Warfare

W sumie co innego mogą powiedzieć osoby, które pracują przy danej grze? „Ej, robimy sobie taką średnią produkcję, która wcale nie będzie gracza wyrzucała z kapci…” – nie tego spodziewają się pracownicy działu marketingu. Mamy więc film o tym, że najnowsze Call of Duty będzie ach, och i największym „ikspiriens ewer”. W materiale wideo można zobaczyć kilka ujęć z sesji motion capture z udziałem Franka Underwooda, znanego też jako Kevin Spacey.

Escape Dead Island – psychodela z zombi w tle

Zapowiedź Dead Island 2 była tylko zaczątkiem eksploatowania marki. W sieci pojawiła się zajawka nowej produkcji osadzonej w tym nieumarłym uniwersum. Wcielimy się w niej w Cliffa Carlo, młodego człowieka, który chyba nadużywa środków psychoaktywnych. Z trailera produkcja jawi się jako miks skradanki ze slasherem, a wszystko obserwować będziemy z perspektywy trzeciej osoby. Escape Dead Island ma wybitnie surrealistyczny charakter, który podkreśla komiksowa oprawa graficzna (raczej przeciętnej jakości). Gra ma wyjaśnić też pochodzenie tajemniczego wirusa zamieniającego ludzi w zombie. Na tę chwilę twór od Deep Silver wygląda na wysysacz kasy z istniejącej już marki.

Nowy DualShock działa ze starą konsolą Sony

Najnowszy kontroler od PS4 może bezprzewodowo działać z Playstation 3. Oczywiście nie spodziewajcie się, że nagle zaczną działać nowe funkcje, tj. przycisk share, czy panel dotykowy. Mimo wszystko ta informacja powinna ucieszyć wszystkich, którzy niespecjalnie chwalili sobie poprzednią generację padów do PS3. Nowszy model na pierwszy rzut oka nie różni się nadmiernie w kształcie, jednak większe rozstawienie „grzybków” sterujących powoduje, że zabawa z DualShockiem 4 jest o wiele przyjemniejsza.

Fallout 3 dla niecierpliwych

Nie chce Wam się spędzać przy tej produkcji blisko 30 godzin, a chcielibyście dotrzeć do końca przygody? Można to zrobić w 23 minuty i 13 sekund! Udowodnił to jeden z graczy, który specjalizuje się w tzw. speed runach, czyli przechodzeniem gry na czas. Warto nadmienić, że są dwa rodzaje tej nietypowej konkurencji. Pierwszy zakłada wykorzystywanie błędów i innych sztuczek pozwalających na pomijanie całych sekwencji, drugi zakłada rozgrywkę zgodną z mechaniką zabawy. W tym przypadku mamy do czynienia z pierwszą odmianą. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda speed run Fallouta 3, to oglądajcie powyższy film. Co ciekawe, najnowszy rekord pobił poprzedni, który został ustanowiony zaledwie dzień wcześniej i wyniósł 23 minuty i 55 sekund.

Ultima Underworld doczeka się następcy

Ultima to legendarny już cykl gier RPG, którego pierwsza część zadebiutowała w 1980 roku, a kolejne odsłony pojawiały się przez blisko dwadzieścia lat. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do sprzedaży trafiły też dwa spin-offy będące dungeon crawlerami. Teraz mamy szansę na reaktywację, ponieważ Paul Neurath – człowiek odpowiedzialny za Ultimy Underworld postanowił założyć własne studio i powołać do życia duchowego spadkobiercę tamtych gier.

Paul Nurath jest weteranem branży gier. Był on współzałożycielem Looking Glass Technology, firmy, która dała nam takie tytuły jak Thief, System Shock, czy trochę zapomniany symulator Flight Unlimited. Do swojego studia zaprosił on ludzi, którzy kiedyś pomagali mu tworzyć wspomniane wyżej produkcje.

Na razie niewiele więcej wiadomo o Underworld Ascension. Więcej wieści mamy poznać w ciągu najbliższych miesięcy. Tytuł powstaje na komputery PC.

Gatunek dungeon crawlerów powolutku zostaje wyciągany z mroków przeszłości. Świetnym przykładem wspomnianej odmiany RPG jest choćby Legend of Grimrock.

Promocje i wyprzedaże

Piąta rocznica działalności Devolver Games z promocją na Steamie – gry od tego wydawcy (m.in. Shadow Warrior, Luftrausers, Hotline Miami) można kupić taniej nawet o 85 procent.

Age of Mythology z 40-procentową zniżką – do czwartego lipca Steam oferuje tę strategię w promocji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu