Poczta email

ProtonMail - szyfrowana poczta ze Szwajcarii teraz również z aplikacjami mobilnymi

Grzegorz Ułan
ProtonMail - szyfrowana poczta ze Szwajcarii teraz również z aplikacjami mobilnymi
19

Szyfrowane usługi poczty email zdobywają coraz większą popularność z uwagi na to, że wykazujemy ostatnio większą dbałość o prywatność i bezpieczeństwo swojej korespondencji.

Są jednak dwa problemy z tym, a mianowicie mamy sporo usług webowych tego typu, ale brakuje jednocześnego wsparcia na urządzeniach mobilnych, z których przecież równie często korzystamy. Przykładem może być Nylas N1.

Drugi to trwałość tego typu projektów. Jakiś czas temu opisywałem Lavaboom, ale zamknęli projekt, podobnie się stało z projektem Whiteout Mail.

Najtrwalszy w tym przypadku okazuje się jednak ProtonMail, o którym możecie poczytać więcej w moim pierwszym wpisie z 2014 roku, ale co więcej udostępnili właśnie aplikacje mobilne na iOS i Anroida dla wszystkich chętnych. Więc można powiedzieć, że mamy komplet. Szyfrowany (szyfrowanie end-to-end) klient poczty email (już bez zaproszeń) na desktopie oraz wsparcie w postaci aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Sama aplikacja nie wyróżnia się niczym szczególnym od znanych klientów mobilnych poczty. Schludne wykonanie, prostota interfejsu i udostępnione zabezpieczenia pozwalają nam jednak na wygodną i bezpieczną wymianę korespondencji.

W darmowej wersji jest jeden minus, a mianowicie do każdego wychodzącego emaila dołączona jest stopka, nie można jej wyłączyć. Wprawdzie możemy dodać swoją własną, ale podejrzewam, że to może być i tak dla niektórych użytkowników problem.

Z wersji webowej możemy skorzystać pod tym adresem. Aplikacje mobilne pobieramy z Google Play lub App Store.

Aktualizacja

Rafał w komentarzu słusznie zwrócił uwagę na jeszcze jeden projekt Tutanota, który działa od 2011 roku, więc śmiało można rozważyć skorzystanie z oferowanej usługi poczty również i u nich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu