Startups

Prosty kreator stron www: mywebzz.com, czyli polski Wix za unijne pieniądze

Kamil Mizera
Prosty kreator stron www: mywebzz.com, czyli polski Wix za unijne pieniądze
38

Jeżeli szukacie lub szukaliście kiedyś prostego kreatora stron internetowych, to zapewne natknęliście się w swoich poszukiwaniach na serwis Wix, dzięki któremu szybko można stworzyć stronę internetową we Flashu i ostatnio również w HTML5. Serwis ten zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością i...

Jeżeli szukacie lub szukaliście kiedyś prostego kreatora stron internetowych, to zapewne natknęliście się w swoich poszukiwaniach na serwis Wix, dzięki któremu szybko można stworzyć stronę internetową we Flashu i ostatnio również w HTML5. Serwis ten zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością i trudno się dziwić – dzięki prostemu edytorowi można naprawdę niewielkim wysiłkiem stworzyć dobrze wyglądającą stronę. Ale również w Polsce znajdziemy podobny serwis.

Jest nim mywebzz.com. Jak możemy zobaczyć na głównej stronie serwisu (będącego jeszcze betą), został on stworzony z dofinansowaniem z programu 8.1. Innowacyjna Gospodarka. Co oferuje nam ten serwis? A no właśnie, prosty kreator stron internetowych we Flashu i  HTML5. Na serwisie znajdziemy około 42 szablonów, które możemy dość głęboko edytować, a jeżeli chcemy zbudować stronę niemal od podstaw to znajdziemy również szablony szkieletowe.

Sam edytor/kreator strony jest intuicyjnie przygotowany i jego obsługa nie sprawia większego problemu. Poziom ingerencji w szablon jest dość duży, możemy zmieniać układ elementów, formy treści, dodawać grafiki, dodatkowe pluginy, ikony. Wszystko zależy od szablonu i tego, na ile pozawala on na ingerencję. Same szablony są nieźle przygotowane i chyba każdy znajdzie coś dla siebie.

Startup ma zarabiać oczywiście na kontach Premium. A więc za darmo dostaniemy darmową stronę na mywebzz.com, 50MB przestrzeni dyskowej i 500MB transferu. Jeżeli chcemy powiększyć te parametry, móc dodać własną domenę, własne słowa kluczowe (?!) i usnąć reklamę, to musimy zapłacić i to niemało.

Generalnie mywebzz.com mi się podoba. Tak samo jak wix.com, do którego serwis jest podobny niemal kropka w kropkę. Ten sam model biznesowy, niemal identyczna budowa serwisu, nawet podobny kreator/edytor szablonu. Czy to źle, że twórcy serwisu stworzyli podobny do zagranicznego, produkt? Cóż, trudno jest wymyśleć coś innowacyjnego i przenoszenie sprawdzonych modeli z innych krajów na lokalny rynek nie jest czymś nowym. Czy tak powinno być – to już kwestia subiektywnych odczuć i ocen. Dyskusyjne może być jednak to, że startup ten dofinansowywany jest ze środków unijnych. Nie chodzi mi oczywiście o to, że nie spełnił kryteriów lub jest zły, bo widziałem dużo, dużo gorsze produkty dofinansowywane z 8.1, a sam mywebzz.com uważam za całkiem udany format. Bardziej zastanawia mnie, czy program ten nie powinien promować zupełnie nowych pomysłów?

A jak Wam podoba się mywebzz.com?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupPolska