Felietony

Prosto z Indii : Nokia przedstawiła nowy model Asha 501

Grzegorz Marczak
Prosto z Indii : Nokia przedstawiła nowy model Asha 501
17

Gorące pozdrowienia z Indii gdzie właśnie miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej firmy Nokia. Jeszcze przed konferencją zgadywałem, że dotyczyć ona będzie głównie serii Asha, czyli telefonów niskobudżetowych bardzo popularnych w tym regionie. Tak też się stało, prezes Nokia Steph...

Gorące pozdrowienia z Indii gdzie właśnie miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej firmy Nokia. Jeszcze przed konferencją zgadywałem, że dotyczyć ona będzie głównie serii Asha, czyli telefonów niskobudżetowych bardzo popularnych w tym regionie.

Tak też się stało, prezes Nokia Stephen Elop po krótki przedstawieniu sukcesów serii Asha pokazał najnowszy model oznaczony numerem 501. Główne zalety sprzętu to 17h czas rozmowy, większy ekran dotykowy, nowy system powiadomień oraz dobrze zintegrowane serwisy społecznościowe. Trzeba przyznać, że jak na telefon niskobudżetowy i dedykowany dla mniej zamożnych regionów świata, sprzęt ten wygląda naprawdę atrakcyjnie i powinien spełniać oczekiwania większości konsumentów.

Przy okazji 501 zapowiedziana została też Asha Platform, czyli platforma dla aplikacji mobilnych dedykowana tej serii telefonów. Oczywiście 501 będzie kompatybilna z aplikacjami stworzonymi dla wcześniejszych wersji, natomiast dzięki platformie chcą zachęcić developerów do większego zaangażowania w budowanie ekosystemu dla Asha.

Dlaczego warto? Nokia podzieliła się kilkoma ciekawymi danymi. 20 milionów sprzedanych urządzeń dotykowych (zakładam, że liczą tylko serię Asha), 675 milionów klientów i 3 miliardy pobrań aplikacji - w tym 2 miliardy w zeszłym roku. Jako przykład i tak zwane sucess story pokazali indiagames.com który wygenerował 155 milionów pobrań. Nokia zapowiedziała również dostępność płatności wewnątrz aplikacji.

Prezes Nokia poinformował również o globalnym partnerstwie Nokii oraz Facebooka po czym na scenie przedstawiciel Facebooka opowiedział więcej o tym, co zyskają użytkownicy Asha (choć nie wiem, czy dotyczy to tylko użytkowników tego modelu, Elop nie odpowiedział precyzyjnie na to pytanie). Jeśli chodzi o Facebooka - w głównej mierze będzie to oczywiście możliwość darmowego dostępu do Facebooka niezależnie od naszego planu, taryfy itp.

Nokia Asha 501 będzie dostępna w czerwcu w cenie 99 dolarów.

Przelot i pobyt opłaciła firma Nokia. Nie miało i nie ma to jednak wpływu na moje opinie o oglądanych i opisywanych urządzeniach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nokia