E-sport

Promowali serwis hazardowy CSGO. Ukryli, że są jego właścicielami

Paweł Winiarski
9

Odpowiednie oznaczanie materiałów wideo to niestety problem nie tylko na polskim YouTube. No bo wyobraźcie sobie sytuację, w której dwóch popularnych youtuberów pokazuje filmy, na których wygrywa świetne nagrody na stronie hazardowej z CSGO, po czym okazuje się, że obaj są jej właścicielami.

CSG Lotto to jedna z wielu obecnych w sieci stron związanych ze skórkami do Counter Strike: Global Offensive. Zasada działania takich stron nie jest jakoś specjalnie skomplikowana - inwestując prawdziwe pieniądze gracze dostają możliwość wygrania skórek do CSGO - choć chyba bardziej odpowiednim byłoby określenie wylosowania, bowiem ostateczna nagroda zależy przede wszystkim od szczęścia. Jak to w hazardzie bywa, by zachęcić ludzi do zabawy, trzeba pokazać, że wygrywanie wcale nie jest takie nierealne i to właśnie zrobiło dwóch popularnych YouTuberów - Trevor Martin (jedno konto z ponad 3 milionami subskrypcji, drugie z ponad 1,8 milionami subów) i Tom Cassell (9,9 miliona subów). I na pierwszy rzut oka nic nie wyglądało na podejrzane. Materiałów wideo z takich loterii w CSGO na Youtube jest cała masa.

Stworzyłem tę stronę. Chciałem zbudować coś niesamowitego dla innych gaczy, którzy będą czerpać z tego frajdę. To, że gram na Lotto zamiast na innych stronach daje mi przewagę, bo promują swoją własną stronę, ale nie jest to w żaden sposób niemoralne. Jestem w 100% szczery.

Tak tłumaczył się Trevor Martin, właściciel strony, przy okazji jest tym samym Martinem znanym ze wspomnianego kanału na YouTube. Tak, promował swoją własną stronę i choć jak sam wskazał - nie robił tajemnicy z bycia właścicielem, to jednak odpowiednia informacja na ten temat byłaby jak najbardziej na miejscu. Ciężko mi uwierzyć, by właściciel tego typu strony był w stanie zareklamować ją całkowicie szczerze, pokazując jak działa z poziomu najzwyklejszego użytkownika. Szczególnie, że obaj panowie na swoich filmach stawiali pieniądze i wygrywali duże nagrody, co pozwalałoby przypuszczać, że każdy może mieć takie szczęście. Piszę w liczbie mnogiej, ponieważ obaj są właścicielami witryny. Cassell miał dodaną do opisu filmu informację, że materiał jest sponsorowany przez CSGO Lotto, ale chyba zgodzicie się ze mną, że to za mało, szczególnie, że Martin nie pokusił się nawet o to.

Zgadzam się z tym, co napisał Tom Phillips z Eurogamera. Wspomniani youtuberzy pokazywali CSGO Lotto jako fajną stronę znalezioną gdzieś w sieci, zachęcając do jej sprawdzenia i inwestowania na niej swoich pieniędzy - stawiając się w roli zwykłego użytkownika. O jakiejkolwiek szczerości nie ma tu mowy i wielka szkoda, że twórcy na YouTube zapominają, że platforma budowana była na szczerości. Wiem, że to dziwnie brzmi i wychodzę na naiwniaka, ale twórcy treści na tym serwisie zdobywali popularność głównie przez to, że byli zwykłymi graczami, niezwiązanymi z korporacjami, sklepami czy sponsorami. YouTube to jeden wielki biznes i warto pamiętać o tym, że nawet z pozoru fajny twórca, który wygląda na osobą robiącą swoje materiały z pasji, niekoniecznie musi być z widzami szczery. Im szybciej zdadzą sobie z tego sprawę oglądający, tym mniej „bulszitu” dadzą sobie wcisnąć.

A sam hazard w CSGO? Niestety piszę o nim nie pierwszy i nie drugi raz.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

cs:go