E-sport

E-sport się profesjonalizuje. Powstaje WESA

Grzegorz Marczak
E-sport się profesjonalizuje. Powstaje WESA
5

Ogłoszono założenie World Esports Association (WESA) – organizacji, która powstała dzięki wspólnej pracy profesjonalnych drużyn e-sportowych oraz ESL, największej na świecie firmy zajmującej się e-sportem.

Jeśli organizatorzy zawodów e-sportowych dostrzegają potrzebę stworzenia takiej organizacji oznacza to, że e-sport przechodzi na kolejny wyższy poziom, jeśli chodzi o organizację.

WESA została stworzona na wzór organizacji znanych z tradycyjnego sportu, będzie otwartym podmiotem, dążącym do pełnej profesjonalizacji e-sportu. Działania te będą prowadzone między innymi poprzez stworzenie rady reprezentującej graczy, ujednolicenie regulaminów turniejów i zasad dzielenia się przychodami z drużynami. WESA będzie się starała stworzyć harmonogram wydarzeń dla fanów, graczy, organizatorów, streamerów i rozmawiać z wszystkimi udziałowcami.

Takie uporządkowanie spraw organizacyjnych nie tylko związanych z samymi zawodami, ale również z relacjami pomiędzy graczami a sponsorami, jest bardzo dobrym rozwiązaniem i kolejnym krokiem w rozwoju całego e-sportu.

Gracze bardzo pozytywnie wyrażają się o tej inicjatywie, widać że brakowało w e-sporcie głosu samych zawodników:

WESA daje wiele możliwości drużynom członkowskim i zawodnikom, ale najbardziej cieszy nas fakt, że w końcu powstała pierwsza e-sportowa Rada Graczy – powiedział Wiktor „TaZ” Wojtas, zawodnik Virtus.pro. - Po raz pierwszy w historii e-sportu gracze będą mogli się wspólnie organizować, co pozwoli nam mieć ważny głos w podejmowaniu decyzji, które mają na nas bezpośredni wpływ. Rada Graczy zasiadając przy jednym stole z najważniejszymi podmiotami w e-sportowym przemyśle, pozwoli nam stale rozwijać turnieje.

W sumie do organizacji WESA poza ESL wchodzą Virtus.pro, Natus Vincere, mousesports, FaZe Clan, Fnatic, EnVyUs, Ninjas in Pyjamas oraz G2 Esports. W planach jest zrzeszanie większej liczby członków. Aktualnie prowadzone są rozmowy z organizacjami zarówno z Europy, jak i Ameryki Północnej.

Finały trzeciego sezonu ESL Pro League w Counter-Strike: Global Offensive to pierwsze zawody, które odbywać się będą zgodnie z regulaminem World Esports Association.

Miejmy tylko nadzieję, że WESA nie zaadoptuje również tych negatywnych cech organizacji sportowych (mówię tutaj o sytuacji z FIFA itp).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-sportesl