Czyżby zbliżał się koniec fragmentacji androidowego rynku? Google przedstawia Project Treble, którego zadaniem będzie... ujednolicenie!
Google prezentuje Project Treble: szybsze aktualizacje i koniec fragmentacji Androida
O tym jak dramatycznie wygląda sprawa aktualizacji na urządzeniach z Androidem chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To problem który ciągnie się za Google niemal od startu ich mobilnego systemu. O ile topowe modele mogą jeszcze liczyć na łaskę producentów przez kilkanaście (czasem kilkadziesiąt) miesięcy od premiery, o tyle reszta... no, z reguły nie ma takiego szczęścia. Najwyraźniej firma ma już dość takiego stanu rzeczy, bowiem na kilka dni przed startem swojej corocznej konferencji I/O przedstawia nam Project Treble, który ma rozwiązać problem fragmentacji i długiego oczekiwania na aktualizacje.
Project Treble — jak to działa?
Na ten moment zależności między twórcami oprogramowania, sprzętów, nakładek i propozycji operatorów tworzą niezwykle długi łańcuch, który w dłuższej perspektywie okazuje się problematyczny przy aplikowaniu nowości. Na ten moment każdorazowa aktualizacja systemu, wymaga także wprowadzenia poprawek w nakładkach poszczególnych producentów. Ten proces potrafi się ciągnąć długimi tygodniami, a tracimy na tym my — użytkownicy. To żaden sekret. Jak zatem Project Treble chce rozwiązać ten problem?
Od teraz każdorazowo wprowadzona zmiana w Androidzie nie będzie wymagała od producentów nakładek dostosowywania jej do nowej wersji systemu. Ta może pozostać bez zmian (ewentualnie, dopracowana w odpowiednim czasie). Posiadacze smartfonów i tabletów z Androidem będą mogli zaś znacznie szybciej zainstalować aktualizację i cieszyć się najnowszym wydaniem systemu.
Project Treble zapowiada się dość obiecująco. I jeżeli faktycznie firmie uda się to wdrożyć wraz z najnowszą wersją systemu, Android O, to będzie gigantyczny krok w dobrym kierunku. Warto jednak mieć na uwadze, że zmiany te obejmą najświeższe urządzenia. A jak działa architektura Treble można sprawdzić już w wersji podglądowej systemu, która dostępna jest na telefony Pixel.
Źródło: Blog Google
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu