Praca w IT

Tylko 8,5% z wszystkich ogłoszeń o pracę dla programistów w 2018 roku skierowanych było do Juniorów

Grzegorz Ułan
Tylko 8,5% z wszystkich ogłoszeń o pracę dla programistów w 2018 roku skierowanych było do Juniorów
45

Każdy, kto szukał pracy bezpośrednio po studiach, zna tę sytuację i ogłoszenia o pracę, z których wynikało, że firmy owszem szukają młodych osób do pracy, ale z minimum 5 lat doświadczenia w zawodzie. Okazuje się, że w branży IT jest taki sam problem.

Jak wynika z danych No Fluff Jobs, opracowanych przez Coders Lab jedynie 8,5% ogłoszeń o pracę w 2018 roku dotyczyło osób bez dwuletniego doświadczenia.

Zdecydowanie szanse zatrudnienia rosną przy minimum 2 latach doświadczenia do 10, Mid - 53,7% ogłoszeń oraz powyżej 10 lat, Senior - 37,8% ogłoszeń o pracę w ubiegłym roku.

Dzieję się tak w branży IT mimo, iż jest sporo wakatów w tej branży. Obecnie zatrudnionych jest 250 tysięcy programistów w Polsce, a brakuje 50 tysięcy. Nowy narybek, co roku zasila rynek w licznie około 14 tysięcy programistów, ale to cały czas świeżynki i jedynie 10% z nich znajdzie od razu zatrudnienie.

Maciej Chwiłoc, Dyrektor Rozwoju Produktu w Grupie Pracuj:

W przypadku rekrutacji juniorów utrudnieniem są często dwie kwestie: odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz oczekiwania niedopasowane do posiadanej wiedzy. Rozgraniczam tu poziom juniora od stażysty bądź asystenta, o których raczej w świecie deweloperskim się nie wspomina, co jest, moim zdaniem, błędem. Od osoby na stanowisku juniorskim oczekujemy pewnego backgroundu technicznego i małego, ale jednak, doświadczenia w programowaniu. Rynek i doświadczenia ze spotkań pokazują, że kandydaci nie zawsze to rozumieją. Stanowisko juniorskie traktują jako swój początek kariery i oczekują, że to pracodawca nauczy ich wszystkiego. Wspomnianą drugą kwestią stanowiącą wyzwanie są oczekiwania finansowe. Niestety widzimy, że nie idą one w parze z doświadczeniem i osoby zaczynające karierę w IT już na starcie oczekują bardzo dużych zarobków. Tym samym utrudniają sobie znalezienie pracy - jeżeli pracodawca widzi, że za 10-15 proc. więcej wynagrodzenia może mieć osobę bardziej doświadczoną i samodzielną, to szybko decyduje się szukać mida, nawet jeśli musi na niego poczekać o miesiąc dłużej.

Więc jak zdobyć doświadczenie od razu po studiach? Coders Lab proponuje doszkalanie się w szkołach programowania czy korzystając z kursów online. Jest tego multum, że wymienię tylko autorów opracowania Coders Lab, Akademię Kodu, SDA czy Kodilla.

Czy zaliczenie takiego kursu wystarczy, by szybko znaleźć pracę jako programista? Osobiście wydaje mi się, że nie ma złotego środka, w żadnej branży. Absolwenci wszystkich kierunków muszą się zmierzyć z rynkiem pracy i z brakiem doświadczenia, po studiach w różny sposób. Jednak z pewnością taka adnotacja o ukończeniu kursu online na CV nie zaszkodzi, a będzie przewagą nad kandydatem, który takowej adnotacji nie posiada.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu