Praca w IT

Chcesz zmienić zawód na lepszy? Oto co warto o tym wiedzieć

Redakcja Antyweb
Chcesz zmienić zawód na lepszy? Oto co warto o tym wiedzieć
2

Postanowienia – jedni planują przejście na dietę, inni rozważają rozpoczęcie nauki języka obcego. Są też tacy, którzy postanowili całkowicie odmienić swoją ścieżkę zawodową. Jak wynika za badania Pracuj.pl ponad 60 proc. Polaków myśli o rzuceniu aktualnej pracy przy okazji Nowego Roku.

Frustracja, wypalenie, niskie zarobki – niezależnie od tego, co jest przyczyną decyzji o radykalnej zmianie ścieżki kariery, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, by ta nie okazała się ona kolejnym niedotrzymanym noworocznym postanowieniem.

Zbadaj rynek pracy. Nikt inny nie zrobi tego za Ciebie w kontekście Twoich oczekiwań

Decyzja o zmianie zawodu nie należy do najłatwiejszych zwłaszcza, jeśli poświęciliśmy kilka lat na zdobywanie doświadczenia i naukę w zupełnie innej dziedzinie, niż ta wymarzona. Warto więc przed jej podjęciem rozeznać się, co oferuje rynek pracy, i które zawody uznawane są za te z przyszłością. W sieci dostępne są liczne raporty i prognozy przedstawiające perspektywiczne branże.

Sprawdź inne teksty eksperckie na Antyweb:

Większość z nich jasno wskazuje, że na Polskim rynku nieustannie najbardziej pożądani są specjaliści IT. Cyfrowa luka wciąż się powiększa, dlatego programiści mają niemalże gwarantowane zatrudnienie. Na brak pracy nie powinni narzekać także analitycy Big Data, logistycy, chirurdzy plastyczni, a także pielęgniarze, opiekunowie osób starszych czy kierowy samochodów ciężarowych.

Przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu warto zapoznać się z prognozami ekspertów. Rynek rozwija się dynamicznie, zatem specjaliści pożądani dziś, jutro mogą mieć problem ze znalezieniem satysfakcjonującego stanowiska. Choć trudno przewidzieć jak dokładnie będzie wyglądało zatrudnienie za 10 czy 15 lat, eksperci przewidują, że co najmniej do roku 2030 problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć specjaliści IT. Postępująca robotyzacja, rozwój sztucznej inteligencji czy Internetu rzeczy zagwarantuje dobrze płatne posady przez kolejne 10, kilkanaście, a może kilkadziesiąt latkomentuje Nadja Brandys ze szkoły programowania Codecool.

Co potrafisz? Czy zbadane przez Ciebie możliwości rynku pracy odpowiadają Twoim umiejętnościom?

Zanim zdecydujesz się podjąć pracę w nowej branży, zweryfikuj, czy się w niej odnajdziesz. Większość pożądanych stanowisk wymaga konkretnych predyspozycji zawodowych, którymi nie każdy może się pochwalić. Warto więc zrobić sobie „rachunek sumienia” i odpowiedzieć na kilka pytań: Co lubię robić? Które zawodowe czynności nie sprawiają mi trudności? Co mnie ciekawi i w jakich obszarach chcę się kształcić? Jeśli wciąż nie jesteśmy pewni, która ścieżka kariery jest dla nas odpowiednia, możemy wybrać się do doradcy zawodowego.

Ten na podstawie odpowiedzi, których udzielimy w teście predyspozycji, a także w kontekście tendencji na rynku pracy, pomoże nam znaleźć tę najlepszą dla nas. Swoje umiejętności można także zweryfikować biorąc udział w rekrutacji u potencjalnego pracodawcy lub zaaplikować do szkoły, która kształci w wybranej dziedzinie.

Wiele osób niezadowolonych ze swojej obecnej pracy, kuszonych przez obiecujące prognozy i atrakcyjne tabele płac, próbuje swoich sił w branży IT. Choć mówi się, że programistą może zostać każdy, na najlepsze posady mogą liczyć Ci, którzy mają w tym kierunku predyspozycje, zdobyli odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Warto więc przed podjęciem decyzji o przebranżowieniu zweryfikować swój potencjał, a także możliwości podjęcia odpowiedniego kształcenia. Dobry programista to przede wszystkim ktoś, kto posiada zdolność logicznego, lecz również kreatywnego myślenia, lubi rozwiązywać łamigłówki i sprawnie posługuje się językiem angielskim. Skuteczna nauka programowania wymaga wiele czasu i zaangażowania, dlatego chcący ją podjąć, powinny przemyśleć, czy rzeczywiście mają na nią czas – dodaje Nadja Brandys.

Wyznacz odpowiednią drogę do celu - co musisz zrobić, aby osiągnąć to, co sobie zamierzyłeś?

Pracy w nowym zawodzie nie znajdziemy z dnia na dzień. Zwłaszcza jeśli zależy nam na satysfakcji i dobrych warunkach zatrudnienia. Stanowiska w najlepiej opłacanych sektorach wymagają odpowiedniego przygotowania. Dlatego niezbędne jest znalezienie optymalnej dla siebie ścieżki kształcenia. Nie musimy jednak cofać się na pierwszy rok studiów, by nabyć niezbędne kwalifikacje. Szczególnie Ci, którym marzy się kariera programisty, do wyboru mają wiele alternatywnych ścieżek kształcenia. Kilkutygodniowe bootcampy, kursy online czy samodzielna nauka z podręczników i tutoriali pozwalają nabyć podstawową wiedzę z wybranych języków programowania. Gwarancję pracy otrzymają jednak Ci, którzy wykażą się umiejętnością zespołowej pracy projektowej, kreatywnością i zdolnością do samodzielnego rozwiązywania problemów. Gdzie je nabyć?

Prestiżowe firmy technologiczne zatrudniają nie tylko osoby, które perfekcyjnie znają języki programowania. Często nie wystarczy też imponujące doświadczenie zawodowe. Pracodawcy coraz większą uwagę zwracają na umiejętności miękkie kandydata, tzw. "soft skills". Pożądani specjaliści to osoby, które potrafią współpracować w zespole, dzielić się powierzonymi zadaniami i odpowiednio zarządzać czasem, nie tylko swoim. Bardzo ceniona jest także umiejętność autoprezentacji. Nawet najlepsze rozwiązanie wymaga, by ciekawie je przedstawić, zachęcając potencjalnego kontrahenta. Wybierając ścieżkę kształcenia, warto wziąć pod uwagę taką, która wspiera studentów w rozwoju pożądanych kompetencji miękkichkomentuje Magda Szkuta ze szkoły programowania Codecool.

Na rynku dostępne są innowacyjne szkoły IT, w których studenci w ciągu jednego roku nabywają praktyczne umiejętności i niezbędną wiedzę teoretyczną, a także uczą się wykorzystywać ją w pracy. Kurs kończy się półrocznym stażem, po którym nasi absolwenci są w pełni gotowi, by sprostać wymogom rynku pracypodkreśla Katarzyna Płachecka.

W trakcie prowadzenia działań zmierzających do przebranżowienia, warto być konsekwentnym

Wytrwać w postanowieniach wcale nie jest łatwo. Stawiając sobie cele - określając te długo- i krótkoterminowe, a także odpowiednio planując ich realizację zwiększamy swoją szansę na sukces, również ten zawodowy. Nie bez znaczenia jest też poziom naszej motywacji, który nie raz narażony jest na spadki. Śledząc profile inspirujących nas osób w mediach społecznościowych lub czytając wywiady z tymi, którym udało się z sukcesem zmienić zawód, nabywamy przekonania, że nam też może się udać.

Najlepszym wsparciem mogą okazać się koledzy z kursu czy szkoły, którzy podobnie jak my podjęli radyklaną decyzję o przebranżowieniu. Wspólna nauka i wzajemna wymiana doświadczeń nie tylko ułatwiają zdobycie nowych kwalifikacji, ale skutecznie motywują do działania.

Artykuł ekspercki przekazany Antyweb przez Codecool

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu