Praca w IT

Chcesz zarabiać coraz więcej? Pracuj w IT - prognozy są optymistyczne

Jakub Szczęsny
Chcesz zarabiać coraz więcej? Pracuj w IT - prognozy są optymistyczne
Reklama

Podczas gdy wielu zastanawia się "gdzie jest ściana" w kontekście rozwoju rynku pracy branży IT, eksperci prognozują, że złoty okres dla tego sektora jeszcze się nie kończy. Co więcej, czekają go kolejne okresy wzrostów - niektóre specjalizacje oczywiście będą rozchwytywane bardziej niż inne, ale generalnie wszyscy powinni się cieszyć.

Najnowszy raport No Fluff Jobs wskazuje jasno: programiści to jedna z tych grup zawodowych, którym żyje się coraz lepiej. Nie chodzi tutaj tylko o benefity w pracy, które są coraz istotniejsze i coraz bardziej wyszukane. Chodzi również o coś tak trywialnego jak zarobki, które to w dalszym ciągu dla samych pracowników na rynku są zdecydowanie jednymi z ważniejszych czynników. W 2018 roku ich zarobki w porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyły się bardziej niż w innych branżach - oczywiście wiele zależy tutaj od doświadczenia, używanej technologii oraz miejsca zamieszkania.

Reklama

Jacy specjaliści zarabiają najwięcej?

Zdecydowanymi liderami w zakresie zarobków są Scala Developerzy - tutaj średnie wynagrodzenie oscylowało wokół 13 000 złotych miesięcznie - to wzrost o 4 procent w stosunku do roku poprzedniego. Specjaliści z zakresu Java, Angular i Python średnio zarabiali 12 500 złotych - również niemało. W stosunku do roku poprzedniego zarabiali od 6 do 10 procent więcej. Rośnie natomiast znaczenie PHP Developerów w kontekście zarobków: ci średnio inkasowali w 2018 roku 9 500 zł - to wzrost o 12 procent.


Java i Javascript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym. Na tę utrzymującą się już od kilku lat tendencję wpływa wiele różnorodnych czynników - komentuje Tomasz Bujok - CEO No Fluff Jobs. Javascript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, a coraz częściej używa się go także w aplikacjach mobilnych, oraz w zastosowaniach backendowych. Java natomiast to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad dwudziestu lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM będącą najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych.

Gdzie zarabia się najlepiej?

Bez większych zaskoczeń: zarobkową Mekką dla programistów jest z pewnością Warszawa, gdzie średnia pensja pracownika sektora IT wyniosła w 2018 roku aż 13 000 złotych. Dalej uplasował się Kraków: 12 000 złotych i ex aequo Trójmiasto (12 000 złotych). Na czwartym miejscu znalazł się Wrocław - 11 500 złotych i to właśnie tam zanotowano tendencję spadkową (spadek średnich zarobków o 4 procent). Warszawa natomiast może pochwalić się wzrostem aż o 9 procent.


Niewiele również zmieniło się w kontekście najbardziej poszukiwanych specjalizacji: JavaScript, Java i Angular były tymi najbardziej rozchwytywanymi (odpowiednio - 27, 24 i 10 procent ogłoszeń). W stosunku do roku poprzedniego, ich znaczenie wzrosło odpowiednio o 51,2; 44 i 52,7 procent. Co ciekawe, rośnie .NET: 11 procent ogłoszeń było kierowanych właśnie do tych specjalistów, co stanowi dosyć spory wzrost w stosunku do poprzedniego okresu: 80 procent.

Pozyskanie talentów jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją obecnie pracodawcy, w tym także pracodawcy IT. W sytuacji ogromnego deficytu pracowników oraz wzrastającej konkurencyjności rynku, nie lada wyzwaniem staje się zarówno zatrudnienie nowych osób, jak też utrzymanie motywacji i atrakcyjności miejsca pracy wśród aktualnej kadry. Firmy stoją więc przed koniecznością ciągłego poszukiwania niestandardowych rozwiązań rekrutacyjnych. Jednym z kierunków działań jest praca nad zwiększaniem rozpoznawalności marki u coraz to młodszych kandydatów. - komentuje wyniki raportu Martyna Wójcik - trener Sages i Kodołamacz, Specjalista HR z wieloletnim doświadczeniem w rekrutacjach IT.

Reklama


Sporym wyzwaniem będzie więc nawiązanie relacji z najlepszymi specjalistami na rynku. Ważnym aspektem jest również dotarcie do najmłodszych programistów, którzy czasami już w trakcie nauki podejmują pierwsze próby na rynku pracy.

Reklama

No Fluff Jobs wskazuje w swoim raporcie, że sporym wyzwaniem będzie relokacja pracowników - w tym momencie najczęstszym kierunkiem jest Ukraina. Niemniej, istotne będzie również zainteresowanie się specjalistami bardziej oddalonymi od Polski, również spoza Unii Europejskiej.

Podane kwoty to kwoty brutto (UoP) oraz netto (B2B).

Pełen raport dostępny tutaj

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama