Polska

Profil Zaufany może już założyć bez wychodzenia z domu 24 mln Polaków

Grzegorz Ułan
Profil Zaufany może już założyć bez wychodzenia z domu 24 mln Polaków
14

Dostaliśmy właśnie informacje od Ministerstwa Cyfryzacji, że do banków, które umożliwiają założenie Profilu Zaufanego przez serwis transakcyjny dołączył mBank oraz Bank Zachodni WBK.

To, po PKO Banku Polskim i Banku Pekao S.A., które już wcześniej wdrożyły tę funkcję w swoich serwisach, dwa kolejne w rankingu liczby klientów banki. Na liście z dostępną tą opcją jest jeszcze ING Bank Śląski oraz Bank Millennium, więc w rezultacie już blisko 80 % wszystkich klientów bankowości internetowej ma możliwość założenia Profilu Zaufanego (eGO), bez konieczności wizyty w urzędzie.

Sprawdziłem na stronach Banku Zachodniego WBK, nowa opcja pojawiła się już w zakładce eUrząd, aby założyć tu Profil Zaufany musicie dysponować smsKodem lub tokenem, no i oczywiście aktualnymi danymi oraz numerem PESEL.

Jak będzie wyglądało logowanie do epuap.gov.pl, obywatel.gov.pl czy biznes.gov.pl? Po wybraniu sprawy, którą chcemy załatwić online na tych stronach, zostaniemy poproszeni o zalogowanie się Profilem Zaufanym, wtedy wystarczy wybrać z opcji logowania bankowość elektroniczną oraz wskazać swój bank, po czym zostaniemy przeniesieni do strony logowania naszego banku, po autoryzacji wrócimy z powrotem na stronę urzędu już z potwierdzoną tożsamością.

Co załatwimy na tych stronach urzędowych? Dostępnych już jest szereg usług, które możemy załatwić online, z najważniejszych wymienię tylko te, które już Wam opisywaliśmy, czyli złożenie wniosku o świadczenie w programie Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego czy sprawdzenie punktów karnych. A pełen wykaz spraw znajdziecie pod tym linkiem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu