Polska

Od września warszawiacy będą mogli wypożyczać elektryczne rowery

Grzegorz Ułan
Od września warszawiacy będą mogli wypożyczać elektryczne rowery
7

Elektryczne Veturilo już od 31 sierpnia wyjadą na ulice Warszawy. Początkowo Nextbike udostępni 100 rowerów elektrycznych ulokowanych w 10 specjalnych stacjach z systemem ładowania.

Silnik elektryczny w tych rowerach będzie pełnił rolę wspomagającą, a nie zastępującą pedałowanie. Załączał się będzie więc tylko podczas naciskania na pedały.

Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska:

Nie należy mylić roweru elektrycznego z rowerową wersją skutera czy motoroweru elektrycznego. Silnik elektryczny nie będzie pedałował za nas, tylko będzie nam w tym pomagał, zmniejszając opór, jaki stawiają pedały i zwiększając przyspieszenie.

Silnik ten przejmuje na siebie 80% wysiłku związanego z pedałowaniem, ale tylko do prędkości 25 km/h, w przypadku gdy będziemy chcieli jechać szybciej, będziemy musieli liczyć już tylko na własne siły.

Na jednym ładowaniu rower będzie mógł przejechać do 70 kilometrów, a poziom naładowania będzie można sprawdzić na specjalnym wskaźniku, umieszczonym w tylnej części roweru. Znajdziemy tam 5 diod, każda zapalona dioda informuje o naładowaniu do 20%.

Gdzie będą rozlokowane stacje z rowerami elektrycznymi? W 10 stacjach w śródmieściu wzdłuż Skarpy (po 5 u podnóża i na górze):

  • na Mariensztacie (stacja Sowia),
  • przy szpitalu na Karowej (stacja Karowa – Wybrzeże Kościuszkowskie),
  • przy Centrum Nauki Kopernik (w pobliżu istniejącej stacji Veturilo),
  • na ul. Topiel przy Tamce (obok istniejącej stacji Veturilo),
  • na Wioślarskiej w pobliżu Mostu Poniatowskiego (stacja Wioślarska-Ludna),
  • na Miodowej nad Aleją Solidarności (w pobliżu istniejącej stacji Veturilo),
  • na Krakowskim Przedmieściu przy Karowej,
  • na Traugutta przy Krakowskim Przedmieściu (obok istniejącej stacji Veturilo),
  • na Świętokrzyskiej w pobliżu Nowego Światu (w pobliżu istniejącej stacji Veturilo Metro Nowy Świat – Uniwersytet),
  • na Placu Trzech Krzyży (obok istniejącej stacji Veturilo).

Ceny będą się oczywiście różnić od wypożyczenia normalnego roweru, opłata inicjalna to 10 zł, a za samo wypożyczenie od 21 minuty do godziny 6 zł, a druga i każda następna godzina 14 zł. Przy czym przez pierwsze dwa tygodnie września, pierwsza godzina ma być bezpłatna.

Przy okazji tej nowości w ofercie tej wypożyczalni rowerów, przedstawiciele Nextbike pochwalili się dotychczasowymi statystykami. Okazuje się, że to bardzo popularna forma przemieszczania się warszawiaków, którzy dokonali już 11 milionów wypożyczeń, a liczba osób, które skorzystało z Veturilo przekroczyła już 550 tysięcy.

Co z innymi miastami? Nextbike rozmawia już z przedstawicielami innych miast, gdzie wypożyczalnie są dostępne. Spotykają się przy tym z dużym zainteresowaniem, trudno się dziwić, to może okazać się niebywała atrakcja, nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów odwiedzających te miasta. Tak więc w najbliższym czasie możemy się spodziewać debiutu elektrycznych rowerów i innych lokalizacjach w kraju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu