Koncepcja na tę serię jest stara jak internet. Pytam się ludzi świata technologi z jakich aplikacji i urządzeń korzystają na co dzień. Postanowiłem jednak rozszerzyć ten pomysł na cykl o dodatkowe pytań o trendy, rozczarowania i nadzieje jeśli chodzi o technologię. W ten sposób tworzymy coś na kształt profilu technologicznego naszego rozmówcy.
W pierwszym odcinku zapraszam was do poznania profilu technologicznego Michała Brańskiego. Twórcy portalu 02, współautora jednej z najbardziej intrygujących transakcji w polskim internecie oraz VP grupy Wirtualna Polska.
Z jakich urządzeń korzystasz do pracy i rozrywki?
iPhone, Macbook Air, iPad mini oraz Samsung Galaxy S6. W tle Amazon Echo i Echo Dot.
Twoje ulubione aplikacje komputer / tel?
Reddit, Flipboard, Instapaper, Audible , Tok FM, Pudelek, Spotify, YouTube, Facebook, Twitter, WP Sportowe Fakty, Fansided, Bleacher Report, ESPN Fantasy League, The Guardian.
Twój ulubiony gadżet / sprzęt IT?
Stary iPad mini służący mi ponad 4 lata.
Twoje największe zakupowe rozczarowanie jeśli chodzi o gadżety / sprzęt IT
Kamera GoPro, ale zawiódł nie sam sprzęt, co ułomne oprogramowanie.
Technologia / rozwiązanie technologiczne , które zrobiła na tobie ostatnio wrażenie?
Snapchat Spectacles, które - w przeciwieństwie do Google Glass - wywołują uśmiech na twarzy. Pewne rzeczy rozwiązałbym inaczej, ale nie mogę doczekać się wersji drugiej.
Z aplikacji pewnie będzie to FaceRig, który w przyszłości widziałbym jako narzędzie zintegrowane z YouTube’em, co skróciłoby drogę twórcom chcącym eksperymentować z awatarami. Ciągle też wyczekuję popularyzacji kamer Intel RealSense.
Oczywiście wyobraźnię poruszają platformy komunikacyjne znane z rynku chińskiego (WeChat itd.) - wychodzące od komunikacji i social media, ale integrujące e-commerce i płatności, łączące on-line z off-line.
Najważniejszy twoim zdaniem trend w nowych technologiach na najbliższe 3 lata?
Po pierwsze - łączenie on-line z off-line jeszcze w oparciu o platformę hardware, jaką są smartfony - szczególnie social AR (augmented reality z nowym “formatem” treści tworzonych przez ludzi, a dostępnych tylko w widoku AR-owym). Obserwowałbym Azję oraz US i Snapchata, który musi wymyślić sposób na odskoczenie Facebookowi/Instagramowi.
Dwa - boty (ale niekoniecznie czatboty), które pomagają kupować w sieci szybciej (bez 15 przeklików) i na lepszych warunkach (cena). Inspiracji szukałbym w cyberpunku Williama Gibsona, Neala Stephensona, jak i u Strossa (“Accelerando”).
Największe rozczarowanie jeśli chodzi o obecny rozwój technologii i niespełnione oczekiwania?
Sprawne, niemęczące, wielofunkcyjne okulary AR/mixed reality to niestety perspektywa odległa, ale pocieszam się, że nieuchronna jeszcze za mojego życia.
Najciekawsze produkty / startupy ostatnich 3 lat?
Jeśli ograniczamy się do projektów naprawdę młodych, to w PL wyróżniłbym indaHash, a globalnie Jodel, Musical.ly, Houseparty, Molotov.tv.
W akcje jakiej spółki nie zainwestowałeś na giełdzie i teraz tego żałujesz?
Nie inwestuję w akcje spółek giełdowych dla zasady. Nie potrzebuję w życiu dodatkowych bodźców. Zazdroszczę tym, którzy robią to z sukcesem i spokojnie przyjmują wahania koniunktury giełdowej.
Na jakiego Fake Newsa dałeś się nabrać?
Nie pamiętam konkretnie, ale na pewno było ich kilka.
Ile czasu spędzasz dziennie w social media (FB, Twitter, Instagram) i dlaczego
Instagram omijam szerokim łukiem (#zuo), choć znam kilkanaście osób robiących w tym kanale ciekawe rzeczy i wychodzące poza banał. Na Facebooku spędzam coraz mniej czasu, odzyskany czas reinwestuję w lekturę książek, internetowych long-formów oraz dobrze skonfigurowane Reddit, Flipboard i Medium.
Twoje ulubione kanały na Youtube?
Dream Team FC, 442oons, Casually Explained, Channel 4 News i Al Jazeera English, GameTrailers, Movieclips Trailers i JoBlo Trailers.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu