Telekomy

T-Mobile oferuje obecnie najwyższą prędkość pobierania danych, według badań klientów

Grzegorz Ułan
23

Wczoraj publikowaliśmy europejski raport RFBenchmark, który obrazował średnią prędkość internetu mobilnego w poszczególnych krajach Europy w III kwartale 2017 roku, dziś dostępny jest już raport dla Polski za listopad 2017.

W poprzednim raporcie za październik, T-Mobile wysunęło się na prowadzenie, klienci tego telekomu korzystający z internetu mobilnego, raportowali średnią prędkość pobierania na poziomie 25,89 Mbps. Na drugim miejscu uplasował się Orange z wynikiem 23,39 Mbps, na trzecim miejscu Plus - 21,29 Mbps, a na końcu Play z wynikiem 18,83 Mbps.

To w październiku, a jak sytuacja zmieniła się w ubiegłym miesiącu?

Prędkość internetu mobilnego LTE u polskich operatorów

Nadal liderem jest T-Mobile, ale znacznie wzrosła średnia prędkość u tego operatora - z 25,89 Mbps do 28,05 Mbps przy pobieranych danych. Na drugie miejsce awansował Plus z wynikiem 23,50 Mbps, a na trzecie spadł Orange - 22,92 Mbps. Play na czwartym miejscu - 18,40 Mbps.

Jeśli chodzi o prędkość wysyłanych danych, najlepszy okazał się Plus - 12,44 Mbps, dalej Orange 10,71 Mbps, T-mobile zamyka podium z 9,98 Mbps, a Play na czwartym miejscu - 6,77 Mbps.

W przypadku pomiarów pingu, najmniejszy był w Orange 40.57 ms, w T-mobile 42,72 ms, w Plusie 46,99 ms, w Play 47,28 ms.

Na tym wykresie mamy skumulowane wyniki poszczególnych operatorów przez cały rok, wyraźnie tu widać dominację Orange przez większość miesięcy, T-Mobile wystrzeliło w górę w październiku.

Prędkość internetu mobilnego 3G u polskich operatorów

Badania prędkości internetu mobilnego w zasięgu 3G pokazało, ze tu również najlepszy okazał się T-mobile, ale już w każdym parametrze, w przypadku pobieranych danych osiągając wynik 6,12 Mbpps, wysyłanych 2,01 Mbps, a ping - 71,42 ms. Na drugim miejscu natomiast Orange, również w każdym z badanych parametrów, czyli wysyłanie danych - 5,64 Mbps, pobieranie - 1,95 Mbps oraz ping na poziomie 72,07 ms. Plus, który zajął trzecie miejsce może pochwalić się prędkością pobieranych danych 4,93 Mbps, wysyłanych - 1,74 Mbps, ale już w przypadku pingu na ostatnim miejscu z wynikiem 83,23 ms. Play tradycyjnie z najsłabszymi wynikami przy pobieranych danych - 2,20 Mbps i wysyłanych 0,86 Mbps, a ping - 82,16 ms.

RFBenchmark przy okazji prezentacji wyników za listopad 2017 udostępnił też tabelkę z rzeczami czy czynnościami, które możemy wykonywać korzystając z internetu mobilnego o okrelonych parametrach. I tak, w przypadku gier sieciowych wychodzi, że na razie możemy zapomnieć o komfortowym korzystaniu przy tym z internetu mobilnego, żaden z operatorów nie może się pochwalić pingiem mniejszym niż 30 ms.

Bez problemu natomiast możemy u większości operatorów korzystać z rozmów sieciowych wideo, nawet grupowych, przeglądania stron, serwisów społecznościowych, grach mobilnych czy przy oglądaniu YouTube, również w jakości HD, jeśli jesteśmy w zasięgu LTE.

Całość raportu dostępna jest na stronie RFBenchmark, a jeśli chcecie sami zbadać prędkość internetu mobilnego u swojego operatora, możecie skorzystać z ich aplikacji mobilnej dostępnej do pobrania na Androida i iOS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu