Telekomy

Ustawa antyterrorystyczna: prepaidy tylko z dowodem tożsamości

Paweł Winiarski
Ustawa antyterrorystyczna: prepaidy tylko z dowodem tożsamości
1

Ustawa antyterrorystyczna ma wprowadzić zmiany w zakresie kupowania starterów. Proste i szybkie kupowanie prepaidów może niedługo stać się historią. W projekcie nowych przepisów znajduje się zapis, przez który karty będą sprzedawane tylko za okazaniem dowodu tożsamości, a dane kupującego zostaną zarejestrowane.

Ustawa antyterrorystyczna, a w zasadzie znajdujące się w niej nowe regulacje, mają ułatwić walkę z przestępcami, którzy korzystają z możliwości kupowania i korzystania z anonimowych numerów telefonów.

Nie jest to pierwszy raz kiedy tego typu pomysł trafił do sejmu. Nowe zapisy zawarte są póki co w projekcie, który zostanie przedstawiony rządowi na początku kwietnia - jak mówi szef MSWiA, ustawa może zostać przyjęta w maju tego roku.

Ustawa antyterrorystyczna i zakupy z dowodem

Startery miałyby być sprzedawane wyłącznie za okazaniem dowodu tożsamości, sprzedawca gromadziłby dane z dokumentu, a następnie przekazywał operatorom. Nie jest natomiast jasne, jak służby do walki z przestępczością miałyby ze zgromadzonych danych korzystać. Mariusz Kamiński przekonuje, że ułatwi to w znacznym stopniu walkę zarówno z przestępczością, ja i zagrożeniami terrorystycznymi - przy obecnych regulacjach, ustalenie tożsamości osoby będącej w posiadaniu karty pre-paid jest czasochłonne i trudne. Rejestracja kart prepaid (starterów) jest w tej chwili obowiązkowa między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii czy Szwajcarii.

grafika: 1

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu