Technologie

Prawo Moore'a ma już pół wieku (infografika)

Maciej Sikorski
Prawo Moore'a ma już pół wieku (infografika)
Reklama

Prawo Moore’a – każdy, kto interesuje się nowymi technologiami pewnie o nim słyszał. Ostatnio w kontekście dyskusji na temat zakończenia jego obowiązy...

Prawo Moore’a – każdy, kto interesuje się nowymi technologiami pewnie o nim słyszał. Ostatnio w kontekście dyskusji na temat zakończenia jego obowiązywania, chociaż te pojawiały się już kilka dekad temu. Długi spór, bo i prawo dość stare – wczoraj obchodziło urodziny. Pięćdziesiąte.

Reklama

Szybko pojawia się oczywiście pytanie: skąd tak dokładna data? Dlaczego akurat 19 kwietnia 1965 roku? Czy autor sformułowania, Gordon Moore, właśnie tego dnia sformułował myśl, którą postanowił podzielić się (niezwłocznie) ze światem? Nie, data ma związek z publikacją artykułu, w którym Moore opisał swoje obserwacje i prognozy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że trudno nazywać dzieło Moore’a "prawem". On sam jednak nie przedstawił swoich obserwacji ujmując je w takie ramy – to przyszło później wraz z rozszerzeniami jego artykułu, opiniami innych, komentarzami itd.

Na czym właściwie skupia się prawo Moore’a? Autor obserwował rosnącą liczbę tranzystorów w układach scalonych i doszedł do wniosku, że zwiększa się ona z trendem wykładniczym. W połowie lat 60. XX wieku liczba podwajała się co około 18 miesięcy. Potem proces się wydłużył. Jedni przyjmują, że Moore przewidział, jak będzie się rozwijać branża nowych technologii w kolejnych dziesięcioleciach, drudzy uważają, że to on określił ów rozwój – firmy zaczęły dopasowywać swoje działania do wykresów właściwych dla prawa Moore’a. Całość należy bowiem rozpatrywać nie tylko w kontekście techniki, ale też, a może przede wszystkim, ekonomii.


Obserwacje poczynione przez Amerykanina odnoszą się dzisiaj nie tylko do tranzystorów i układów scalonych – przeniesiono je na inne płaszczyzny branży nowych technologii. Czy prawo Moore’a może obowiązywać w nieskończoność? Dzisiaj przyjmuje się, że nie. Co więcej, nie zakładał tego sam autor, a specjaliści już kilkukrotnie je uśmiercali. Rozważania na ten temat nasilają się teraz, gdy firmy technologiczne, np. Intel podniosły poprzeczkę bardzo wysoko, procesy produkcyjne są wyśrubowane i nie wiadomo, jak długo możliwe będzie wchodzenie na kolejne poziomy.

Na razie zagadnienie schodzi na boczny tor - Intel chwali się 50. urodzinami i przygotował z tej okazji infografikę, którą można się podzielić. Firmę łączy z Moorem całkiem sporo - to jeden z jej współzałożycieli. Żywych współzałożycieli - pracownicy korporacji mają komu dziękować i na kogo wskazywać przy okazji okrągłej rocznicy. Sam Gordon Moore też postanowił się wypowiedzieć:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama