Polska

Rząd wprowadza zmiany w przepisach. W ten sposób też stracisz prawo jazdy

Konrad Kozłowski
Rząd wprowadza zmiany w przepisach. W ten sposób też stracisz prawo jazdy

W obliczu rosnącej liczby wypadków na polskich drogach, rząd zapowiedział nowe środki mające na celu poprawę bezpieczeństwa.

Rząd podjął kroki w celu zaostrzenia kar dla kierowców przekraczających prędkość, jednak wyjątki dla autostrad i dróg ekspresowych oraz planowane zmiany w Kodeksie karnym budzą kontrowersje i dyskusje na temat skuteczności tych działań w poprawie bezpieczeństwa na drogach.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak sygnalizował w Sejmie, że planowane są zmiany mające zatrzymać niepokojący trend wzrostu liczby wypadków. W odpowiedzi na te zapowiedzi, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRB RD) działająca przy ministerstwie infrastruktury, zaleciła zaostrzenie kar dla kierowców łamiących przepisy prędkości.

Za to też stracisz prawdo jazdy - zmiany w przepisach

Zgodnie z rekomendacją Rady, kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych poza obszarem zabudowanym, będą tracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dotychczas, takie sankcje dotyczyły wyłącznie obszarów zabudowanych.

Zmiana ta jest reakcją na wzrost liczby wypadków drogowych w pierwszych czterech miesiącach roku, gdzie odnotowano wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 11%, rannych o 9% i kolizji o 16% w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jednakże, nowe regulacje nie będą miały zastosowania do autostrad i dróg ekspresowych, gdzie nadal będzie można poruszać się z wysoką prędkością. Wyjątkiem są jednojezdniowe odcinki dróg ekspresowych.

Posłowie w Sejmie wyrazili niezadowolenie z braku działań rządu w tej kwestii. Poseł PiS Jerzy Polaczek krytykował rząd za brak inicjatyw i zwrócił uwagę na spadek liczby zabitych przez pijanych kierowców o 40% po wprowadzeniu przepisów o konfiskacie. Pomimo tego, rząd planuje złagodzić kary dla pijanych kierowców, co jest widoczne w przygotowywanej nowelizacji Kodeksu karnego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu