Motoryzacja

Prawo jazdy stracisz również poza terenem zabudowanym, nowe przepisy od wakacji

KP
Kamil Pieczonka
60

Wygląda na to, że rząd po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa i zamieszaniem związanym z wyborami prezydenckimi wreszcie wróci do normalnej pracy. W życie jeszcze przed wakacjami mają wejść nowe przepisy, które powinny utemperować zapędy drogowych rajdowców.

Prawo jazdy stracisz również poza terenem zabudowanym

Pod koniec zeszłego roku, premier Mateusz Morawiecki zapowiadał zmiany w przepisach ruchu drogowego, które wreszcie powinny wejść w życie. Jak informuje sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Rafał Weber, nowe prawo jest już gotowe i powinno zostać wkrótce uchwalone przez parlament, tak aby wejść w życie najpóźniej w lipcu tego roku. Najważniejsza zmiana związana jest z rozszerzeniem przepisu o utracie prawa jazdy za zbyt szybką jazdę. Od 2015 roku uprawnienia na 3 miesiące zabierane są kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Teraz podobny przepis będzie miał zastosowanie na każdym rodzaju dróg, również poza miastem i na autostradach oraz drogach ekspresowych. Jak wskazują badania, perspektywa utraty uprawnień przemawia do wielu kierowców bardziej niż mandat w wysokości 500 PLN. Swoją drogą mandaty również miały być wyższe, ale wygląda na to, że na te zmiany jeszcze trochę poczekamy.

Druga istotna zmiana to doprecyzowanie przepisów o pierwszeństwie pieszych. Tutaj jednak de facto zmieni się niewiele, a z wcześniejszych zapowiedzi o nadaniu pieszemu bezwzględnego pierwszeństwa nie pozostało już nic. W rezultacie kierowca samochodu nadal musi zachować ostrożność w okolicach przejść dla pieszych i ustąpić jeśli pieszy jest już na jezdni. Natomiast osoba przechodząca przez ulicę, musi zachować szczególną ostrożność i obserwować swoje otoczenie. Z pomysłów aby np. zakazać pieszym korzystania z telefonów w obrębie przejścia dla pieszych niestety się wycofano.

Ostatnia zmiana jest już bardziej kosmetyczna, a dotyczy zniesienia ograniczenia prędkości do 60 km/h w terenie zabudowany w godzinach od 23:00 do 5:00. Od lipca ograniczenie będzie jednolite prze całą dobę i wyniesie 50 km/h.

Rząd przewiduje, że 40 000 osób rocznie straci uprawnienia

Według rządowych założeń, po zmianie przepisów jeszcze w tym roku uprawnienia straci 20 000 kierowców, a w przyszłym roku może być to nawet 40 000 osób. Dla porównania w 2018 roku uprawnienia do prowadzenia pojazdów na 3 miesiące zatrzymano 25 000 razy. Po zmianie przepisów wynik ma być blisko dwukrotnie wyższy, ale to mogą być dane niedoszacowane. Danych za 2019 rok nie udało mi się znaleźć, ale w pierwszych 3 miesiącach poprzedniego roku odebrano uprawnienia blisko 8500 razy. Prosta ekstrapolacja daje nam wynik 34 000 za cały zeszły rok co byłoby niechlubnym rekordem od wprowadzenia nowych przepisów w 2015 roku.

źródło: moto.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu