Felietony

Prawdziwe gogle od Google, czyli minikomputer na Twojej głowie

Marcin Kamiński
Prawdziwe gogle od Google, czyli minikomputer na Twojej głowie
12

Laptopy, netbooki, tablety, smartfony… wszystko to nadal duże urządzenia. A gdyby zmieścić minikomputer w zegarku albo okularach? Do tej pory podjęto wiele prób stworzenia podobnego produktu, teraz jednak możemy wreszcie doczekać się projektu naprawdę wartego uwagi. Za realizację pomysłu na „intelig...

Laptopy, netbooki, tablety, smartfony… wszystko to nadal duże urządzenia. A gdyby zmieścić minikomputer w zegarku albo okularach? Do tej pory podjęto wiele prób stworzenia podobnego produktu, teraz jednak możemy wreszcie doczekać się projektu naprawdę wartego uwagi. Za realizację pomysłu na „inteligentne okulary” zabrało się bowiem Google, zapowiadając minikomputer do noszenia na naszej głowie, który może działać pod systemem Android i posiadać wbudowany moduł GSM, Wi-Fi i Bluetooth.

Pierwsze plotki o rzekomo realizowanym przez producenta najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej projekcie Google Glasses pojawiły się pod koniec ubiegłego roku. Mówiono wówczas o okularach przypominających te tradycyjne, jednak umożliwiających wyświetlanie interfejsu przed okiem po założeniu ich przez człowieka. Na oprawce znajdowały się przyciski, a urządzenie wyposażono w możliwość nawiązywania połączenia telefonicznego oraz Wi-Fi. Rozszerzona rzeczywistość połączona z funkcjami nawigacyjnymi miałaby sprawić, że poruszając się po ulicy, otrzymywaliśmy informacje o otoczeniu oraz preferowanej drodze do pokonania w celu osiągnięcia wyznaczonego celu. Przywodzi to na myśl możliwości Terminatora z kultowego filmu Jamesa Camerona.

O projekcie Google Glasses mówi się ponownie, podając już nieco bardziej konkretne informacje. Domniemaną konfiguracją sprzętową ma być procesor o częstotliwości 1 GHz oraz pamięć 256 MB RAM, a pojemność wyniesie zapewne 4-8 GB. Okulary mają posiadać wbudowany prosty aparat fotograficzny, a obraz przed naszym okiem wyświetlany może być na przeźroczystym ekranie OLED (konstrukcję taką zaprezentował już w działaniu Samsung). W internetowych publikacjach na temat okularów od Google dowiedzieć możemy się o dwóch sposobach nawigowania: głosowym oraz gestami głowy.

Czy Google rzeczywiście pracuje nad swoją wersją „inteligentnych okularów” i kiedy ujawnione zostaną ewentualne oficjalne informacje? To zapewne wiedzą jedynie wybrani pracownicy firmy, nam pozostaje natomiast zastanowić się nad sensem takiego urządzenia. Były już odtwarzacze MP3 w okularach, a także gogle narciarskie z wbudowanym GPS’em. Czy okulary z minikomputerem i telefonem mają szansę się sprawdzić? Wszystko zależy od ich funkcji oraz wygody użytkowania. Gdyby były one w stanie zastąpić smarfona lub nawigację GPS, to czemu nie? Pozostaje jeszcze nieco odpychający wygląd obecnych konstrukcji tego typu, jednak z czasem z pewnością konstruktorzy dojdą do bardziej zachęcającego designu.

Co ciekawe, do całkiem podobnego urządzenia przymierza się także Motorola. Jego prototyp pokazano podczas targów CES 2012.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlegoogle glasses