Startups

Prawda #1: Smartfon służy do dzwonienia

Tomasz Krela
Prawda #1: Smartfon służy do dzwonienia
10

Może nie uwierzycie, ale współczesne smartfony i niektóre tablety skrzyżowane z telefonami komórkowymi służą do prowadzenia rozmów telefonicznych. Wiem, wiem… szok… niedowierzanie i palpitacja serca. Jednak takie są fakty, o czym niektórzy mogli już zapomnieć. Wymiary smartfonów cały czas się zwięks...

Może nie uwierzycie, ale współczesne smartfony i niektóre tablety skrzyżowane z telefonami komórkowymi służą do prowadzenia rozmów telefonicznych. Wiem, wiem… szok… niedowierzanie i palpitacja serca. Jednak takie są fakty, o czym niektórzy mogli już zapomnieć. Wymiary smartfonów cały czas się zwiększają. Nie są wygodnymi urządzeniami do prowadzenia długich rozmów. Powstają zatem ciekawe pomysły akcesoriów. Poznajcie Wisper i Bem Wireless Speaker Band.

Do czego używacie smartfona? Facebook, komunikatory, Instagram, Twitter i dziesiątki, o ile nie setki, innych aplikacji. Wysyłacie SMS-y? Zapewne coraz rzadziej, na rzecz chociażby komunikatora Facebooka. Połączenia głosowe? Po co dzwonić, jak można napisać kilka słów, czy wysłać zdjęcie. Na naszych oczach zmienia się to, jak korzystamy z telefonów komórkowych. Zdziwienie wielu osób budzi fakt, że kupiłem (zainwestowałem) słuchawkę Bluetooth. Dużo rozmawiam przez telefon, więc ułatwia mi ona codzienne życie. Dożyliśmy czasów, gdy rozmowy przez smartfon budzą zdziwienie. Smartfon to obecnie znacznie bardziej komputer niż telefon.

Bem Wireless Speaker Band

Powstają akcesoria do smartfonów, inne niż kolejne standardowe słuchawki Bluetooth. Pierwszym z takich projektów jest Bem Wireless Speaker Band. Jest to niewielkich rozmiarów głośnik, umieszczony na pasku od zegarka. Nosząc go na nadgarstku mamy zarazem mini głośnik, przez który możemy słuchać muzyki (jednak nie polecam robić tego w środkach transportu zbiorowego, nawet jeśli słuchalibyście Deep Purple, czy Led Zeppelin). Dodatkowo Bem został wyposażony w mikrofon, dzięki temu możliwe jest korzystanie z niego, jak z zestawu głośnomówiącego.

Może i brzmi to dość zabawnie – „Mam rozmawiać z zegarko-głośnikiem?”, jednak to pozory. Używałem przez kilkanaście dni zegarka Samsung Galaxy Gear, którego recenzja pojawi się po weekendzie. Prowadziłem z jego pomocą rozmowy telefoniczne. Pierwsze wrażenie jest dziwne, ale po chwili zapomina się, że człowiek prowadzi rozmowę jak z jakiegoś filmu sci-fi. Cena tego głośnika to jedyne 50 dolarów.

Wisper

Przedziwne rzeczy można spotkać na Kickstarterze. Przkładem jest Wisper, czyli rękawiczki z wbudowanym zestawem Bluetooth, przy pomocy których mamy prowadzić rozmowy. Prócz miniaturowego głośnika i mikrofonu, rękawiczki posiadają również przyciski sterujące tym niecodziennym zestawem „słuchawkowym”.

Jego twórcy wykorzystali w tym projekcie, znany wszystkim gest z wykorzystaniem dłoni, symbolizujący rozmowę przez telefon. Obecnie cena tego dziwactwa wynosi 55 dolarów. Niestety dla twórców, pomysł jest zbyt dziwny, nawet jak na realia crowdfundingu, gdzie udaje się realizować naprawdę różne inicjatywy. Tym samym niewielu chętnych zdecydowało się na wsparcie projektu. Nie uda się go ufundować.

Jak widać, prócz kolejnych opasek monitorujących tryb życia, kolejnych mniej lub bardziej przemyślanych pokrowców na smartfony, można spróbować wymyślić nowe rozwiązania, dotyczące jednej z podstawowych funkcji telefonu komórkowego. Nieuniknione jest spychanie jej we współczesnych urządzeniach na coraz dalszy plan, bo to już nie telefony, a komputery mieszczące się w kieszeni, przy pomocy których czasami można do kogoś zadzwonić.

photo credit: photoloni via photopin cc

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu