To jest spółka Skarbu Państwa, nie część administracji. 70% przychodów to jest normalny biznes, reszta to rzeczywiście praca dla sektora publicznego. Dość szczęśliwie się stało, że udało się połączyć biznesowy sznyt – sprawność działania, szybkie decyzje, elastyczność z jednak takim zdrowym rozsądkiem podejścia do pracownika. Nie każdy lubi klimat korpo z ciągłym pośpiechem, nie ważne czy to ma sens czy nie, nie każdy też ma ochotę na zastanawianie się czy inwestor wycofa się z inwestycji w startup, czyli bycie w poczuciu niepewności. Myślę o EXATEL jako o takiej trzeciej drodze – stabilna praca z naprawdę ambitnymi zadaniami.
Antyweb: Wiemy, że w ubiegłym roku przeprowadziliście jeden z pierwszych testów technologii 5G. To jedyne Wasze przedsięwzięcie związane z tą technologią? Planujecie dalej w tym temacie uczestniczyć, a jeśli tak, to w jakim zakresie?
Jeden etap się zakończył, technologia RAPID 5G, którą opracowaliśmy w ramach dużego konsorcjum naukowo – biznesowego działa, testy terenowe w Warszawie się udały. Trwają przygotowania do dalszych faz. Będziemy pracować nad naprawdę kosmicznymi technologiami – na przykład opracowaniem środowiska 5G dla takich usług jak AR/VR czy holografia. Kosmos.
Antyweb: W branżowych serwisach opisywane były również Wasze dwa inne projekty TAMA i SDNBox, możesz pokrótce zdradzić czego dotyczyły?
TAMA to jest system anty DDoS. Będzie chronił biznes i najważniejsze instytucje w kraju przed atakami wolumetrycznymi. Korzystamy z dostępnych technologii, ale też piszemy spore fragmenty sami. To jest bardzo ciekawe dla fanów cyberbezpieczeństwa – analiza ruchu w naszej sieci światłowodowej, oddzielanie ruchu szkodliwego. To jest zabawa na naprawdę sporą skalę.
SDNBox to nasza nazwa kodowa nowego typu urządzenie sieciowego. W zależności od wgranego softu, będzie ono mogło pełnić diametralnie różne funkcje – router, przełącznik, serwer i tak dalej. Czegoś takiego potrzebuje m.in. wojsko czy telekomunikacja. Daje pełną kontrolę nad protokołami transmisji, łatwo jest wykryć anomalie i zmieniać funkcje. Dla sieciowca to kosmos. A, jeszcze jedno – urządzenie w zasadzie nie jest bardzo skomplikowane, spokojnie można wyprodukować je w Polsce. To soft będzie decydował o wszystkim. Projekt ma już finansowanie NCBiR, z czego jesteśmy dumni.
Antyweb: Nad jakimi innymi ciekawymi rozwiązaniami pracujecie obecnie, które mogłyby zachęcić potencjalnych kandydatów do złożenia Wam swojego CV?
Miałem zgodę na ujawnienie dwóch, w zasadzie trzech, licząc RAPID 5G, ale mogę zapewnić, że ciekawych projektów na pewno nie zabraknie. Powiem tak – gdy wejdzie 5G, to zmieni się cały świat komunikacji, przenośnych urządzeń, usług online, bezpieczeństwa… EXATEL już jest naprawdę w awangardzie technologii w Polsce, ale za chwilę to będzie jedno z najciekawszych miejsc do obserwowania technologicznej rewolucji. Współpracujemy z Politechniką Warszawską, gigantami typu CISCO czy Verizon, służbami, jeśli ktoś się w EXATEL nudzi, to znaczy że bardzo się nudzić lubi.