Technologie

Filmowcy się ucieszą, ta karta SD będzie szybsza niż popularne dyski SSD

Kamil Pieczonka
Filmowcy się ucieszą, ta karta SD będzie szybsza niż popularne dyski SSD
11

Karty SD - Secure Digital, można już dzisiaj z powodzeniem ogłosić najpopularniejszymi nośnikami danych w urządzeniach przenośnych. Standard SD praktycznie rozprawił się z całą konkurencją taką jak Memory Stick, MMC czy Compact Flash. Co więcej cały czas ewoluuje, a najnowsza specyfikacja w wersji 7.0 kolejny raz podnosi poprzeczkę.

SDUC podnosi limit pojemności

Obecnie w użyciu są w zasadzie dwa standardy kart SD - SDHC i SDXC, zarówno w wersji normalnej jak i micro. Teraz dołączy do nich trzeci format, który zyskał miano SDUC (SD Ultra Capacity). Karty zgodne z tym standardem podnoszą górny limit pojemności z 2 TB dla SDXC do niebagatelnych 128 TB. Obecnie trudno sobie wyobrazić, aby na kawałku krzemu wielkości karty SD zmieścić więcej niż 10 TB, a co dopiero 128 TB, ale to oznacza tylko tyle, że standard ten zostanie z nami na dłużej.

Organizacja SDA zajmująca się standaryzacją tego formatu, chwali się, że karty SDUC zachowują wsteczną kompatybilność z starszymi typami - SDXC i SDHC. Jednak w przypadku zastosowania kontrolera starszego typu prędkość transferów będzie znacząco niższa. W dobie kart o coraz większej pojemności i coraz szybszych urządzeń, konieczne okazało się zwiększenie przepustowości. Na to ma pozwolić nowy standard komunikacji - SD Express.

SD Express z interfejsem NVMe

SD Express to nic innego jak implementacja interfejsu PCIe do kontrolera karty SD. Teoretyczna przepustowość tego rozwiązania ma sięgać nawet 985 MB/s i co ważniejsze, nie będzie zarezerwowana tylko dla standardu SDUC. Również karty SDXC i SDHC będę mogły skorzystać z zalet tej technologii. Wszystko będzie zależało od kontrolera jaki będzie wbudowany w nasze urządzenie, którym może być smartfon, komputer lub samochód.

Co prawda karty SD współpracujące z kontrolerem SD Express nie zastąpią nam dysków SSD, ale jeśli ich pojemność dalej będzie dynamicznie rosła, to pewnie wszyscy przywitamy większe transfery z otwartymi ramionami. Szczególne powody do radości będą jednak mieli np. filmowcy, którzy operują na ogromnej ilości danych wideo i skrócenie czasu kopiowania zawartości nośnika SD na komputer będzie mile widziane.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu