Technologie

Nadchodzą tanie słuchawki Bluetooth. Podziękujmy Qualcommowi

Jakub Szczęsny
Nadchodzą tanie słuchawki Bluetooth. Podziękujmy Qualcommowi
0

Co mogą mieć wspólnego słuchawki Bluetooth oraz Qualcomm? Okazuje się, że bardzo wiele - jak każdy tego typu sprzęt elektroniczny z możliwością łączności bezprzewodowej potrzebuje odpowiedniego układu. Wspomniana przez nas firma jako ich wytwórca postanowiła stworzyć czip łączący w sobie spore możliwości oraz stosunkowo niewielką cenę. Czyżby w pudełkach ze smartfonami miały pojawiać się tanie, choć dobre słuchawki Bluetooth?

Wiele na to wskazuje i Qualcomm bardzo chce, aby tak się stało. QCC3026 to dedykowany słuchawkom Bluetooth SoC bazujący na Qualcomm TrueWireless. Co więcej, jest to komponent z niskiej półki: nie oznacza to jednak, że jest on zwyczajnie słaby. Intencją producenta było stworzenie możliwie jak najlepszego elementu, który będzie kosztował jak najmniej. Qualcommowi udało się także zmniejszyć apetyt QCC3026 na energię - w porównaniu do podobnych komponentów będzie on konsumował o około połowę mniej miliamperogodzin. W kontekście słuchawek Bluetooth to bardzo ważne - z reguły ich producenci mocno oszczędzają na akumulatorach.

Wirtualni asystenci słuchawkom niestraszne. Qualcomm stworzył naprawdę ciekawy produkt

Mało tego, układ QCC3026 charakteryzuje się wsparciem dla wirtualnych asystentów. Za pomocą tylko jednego przycisku będzie można go wywołać i bezproblemowo wydawać mu odpowiednie polecenia. Rozwiązanie ma być kompatybilne z Asystentem Google oraz Siri - niezależnie od tego, z jakiego telefonu korzystacie będziecie mogli porozmawiać z asystentami za pomocą słuchawek opartych na czipie QCC3026. Ponadto, warto zwrócić uwagę na zgodność układu z Qualcomm cVc Noise Cancellation, autorską technologią firmy dostarczającą funkcję wytłumiania odgłosów z otoczenia. Nieczęsto widzi się tego typu udogodnienie w bardzo tanich słuchawkach Bluetooth, nawet niektóre nieco droższe urządzenia cierpią na jego brak. Oczywiście, producent wcale nie musi z tej możliwości skorzystać: QCC3026 będzie więc szeroko wykorzystywany przez firmy tworzące akcesoria z niższej oraz średniej półki sprzedażowej.

Poznaj najlepsze głośniki Bluetooth.

Czyżby nadszedł czas bardzo tanich słuchawek Bluetooth?

Nie sądzę, by zbliżyły się one ceną do najtańszych przewodowych odpowiedników, ale liczę na to, że akcesoria oparte na SoC Qualcomma będą nieco przystępniejsze dla użytkowników pod tym kątem. Sam producent czipu uważa, że to dobry wstęp do tego, aby producenci smartfonów zaczęli umieszczać własne bezprzewodowe słuchawki w pudełkach z telefonami- jako integralną część całego zestawu. Przyznam szczerze, że nigdy nie uważałem, że do tego dojdzie - najbliższy zmiany tego stanu rzeczy jest właśnie Qualcomm.

Jednocześnie, niektórzy producenci smartfonów mogą mieć dobry pretekst, aby dać sobie spokój na zawsze z jackiem 3,5 mm, od którego odchodzi coraz więcej firm produkujących telefony. Mnie to absolutnie nie przeszkadza - od wielu już lat korzystam jedynie z bezprzewodowych słuchawek i bardzo sobie ten fakt chwalę. Wam również polecam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu