Technologie

EXATEL: "Za chwilę to będzie jedno z najciekawszych miejsc do obserwowania technologicznej rewolucji"

Grzegorz Ułan
EXATEL: "Za chwilę to będzie jedno z najciekawszych miejsc do obserwowania technologicznej rewolucji"
Reklama

EXATEL to twórca jednej z trzech największych sieci światłowodowych w Polsce. Od 20 lat działa na rynku telekomunikacyjnym. Dostarcza nie tylko niezawodne łącza internetowe dla firm, samorządów i administracji publicznej, ale również cyberbezpieczeństwo.

Aby możliwie najbardziej przybliżyć Wam pracę w EXATEL, postanowiliśmy skorzystać z naszej formuły wywiadów "10 pytań do..." i zapytaliśmy o kilka ważnych kwestii związanych z pracą w tej firmie Michała Szczęsnego, dyrektora biura architektury i planowania sieci w EXATEL.

Reklama


Antyweb: Możesz w kilku zdaniach przybliżyć naszym Czytelnikom firmę EXATEL? Czym się zajmujecie dokładnie? Jaki jest główny profil działalności?

OK, EXATEL to firma, która istnieje już od blisko 20 lat. Nie spodziewam się, że jest Czytelnikom jakoś szeroko znana, ale pewnie wynika to stąd, że przez długi okres była takim operatorem dla operatorów telekomunikacyjnych. Mamy własną sieć szkieletową, w której światłowodami przesyłamy hurtowe ilości danych po Polsce i za granicę. Jest duża szansa, że jeśli rozmawiasz przez smartfon albo chodzisz po sieci, to po naszych światłowodach płyną dane, z których korzystasz.
Od dwóch lat rozwijamy bardzo intensywnie dział cyberbezpieczeństwa oraz badań i rozwoju. Uprzedzę pytanie – tak, świadczymy usługi dla wielu ważnych instytucji państwowych, dla energetyki i finansów, czyli dla sektorów krytycznych.

Antyweb: Mówi się, że praca w R&D to najciekawsze obecnie zajęcie w IT, możesz nam zdradzić z czego wynika taka opinia w branży?

Powiem tak – wolisz tworzyć setną wersję formularza dla sklepu internetowego, czy system dla Policji, który identyfikuje oszustów i naciągaczy w sieci? Albo bota szukającego skradzionych danych w darknecie? Albo soft do jeszcze nieistniejącego urządzenia sieciowego nowej generacji? Jeśli masz w sobie chociaż odrobinę pasji do programowania i technologii w ogóle, pewnie wybierzesz coś co jest po prostu ciekawe i rozwijające, czyli R&D.

Antyweb: Poszukujecie właśnie do pracy w dziale R&D nowych pracowników. Kogo dokładnie? Jacy kandydaci najlepiej się sprawdzą w takim dziale, według Ciebie? Jakimi cechami powinni się wyróżniać?

Szukamy nieustająco, nie tylko zresztą do R&D, mamy na przykład wolne etaty w Security Operations Center – jeśli lubisz thrillery związane z cyberbezpieczeństwem, to polecam. Do badań i rozwoju szukamy głównie programistów, którzy zajmują się projektowaniem dla rozwiązań telekomunikacyjnych, IT i cyber. Od rozpoznawania nowych technologii do deploymentu. Szukamy też na przykład architektów rozwiązań sieciowych. Zasadniczo ludzi, którzy widzą trochę dalej niż koniec API, lubiących łamać schematy i myślących nieszablonowo. Twórców, a nie odtwórców – że tak górnolotnie rzeknę.

Antyweb: Powiedz proszę dokładnie, czym różni się praca w EXATEL w dziale R&D, a w innych firmach? Porównajmy może do pracy w R&D w Intel, Samsung, Nokia czy Ericsson oraz w startupach

Wolę nie komentować tego, co robią inne firmy. Raz, że nie wiem dokładnie, dwa że to nie mój biznes. Jednak znam młodych specjalistów IT czy programistów, którzy w R&D dużego koncernu spędzali czas nad kawałkiem kodu, o którym nie wiedzieli do czego będzie służył i czy w ogóle będzie służył, czy badających stabilność setnego firmware’u dla tabletu. Nuda? Jeśli ktoś lubi to na pewno nie, ale ja wolę tworzenie czegoś od A do Z.

Reklama

Antyweb: EXATEL jest spółką państwową, a w sercach Polaków cały czas żywe jest przekonanie, że nie jest to najlepsze miejsce na zatrudnienie. Jakbyś miał w dwóch-trzech zdaniach obalić ten mit, jakich słów byś użył? Z jakimi korzyściami wiążę się zatrudnienie w spółce państwowej takiej jak EXATEL?

To jest spółka Skarbu Państwa, nie część administracji. 70% przychodów to jest normalny biznes, reszta to rzeczywiście praca dla sektora publicznego. Dość szczęśliwie się stało, że udało się połączyć biznesowy sznyt – sprawność działania, szybkie decyzje, elastyczność z jednak takim zdrowym rozsądkiem podejścia do pracownika. Nie każdy lubi klimat korpo z ciągłym pośpiechem, nie ważne czy to ma sens czy nie, nie każdy też ma ochotę na zastanawianie się czy inwestor wycofa się z inwestycji w startup, czyli bycie w poczuciu niepewności. Myślę o EXATEL jako o takiej trzeciej drodze – stabilna praca z naprawdę ambitnymi zadaniami.

Reklama

Antyweb: Wiemy, że w ubiegłym roku przeprowadziliście jeden z pierwszych testów technologii 5G. To jedyne Wasze przedsięwzięcie związane z tą technologią? Planujecie dalej w tym temacie uczestniczyć, a jeśli tak, to w jakim zakresie?

Jeden etap się zakończył, technologia RAPID 5G, którą opracowaliśmy w ramach dużego konsorcjum naukowo – biznesowego działa, testy terenowe w Warszawie się udały. Trwają przygotowania do dalszych faz. Będziemy pracować nad naprawdę kosmicznymi technologiami – na przykład opracowaniem środowiska 5G dla takich usług jak AR/VR czy holografia. Kosmos.

Antyweb: W branżowych serwisach opisywane były również Wasze dwa inne projekty TAMA i SDNBox, możesz pokrótce zdradzić czego dotyczyły?

TAMA to jest system anty DDoS. Będzie chronił biznes i najważniejsze instytucje w kraju przed atakami wolumetrycznymi. Korzystamy z dostępnych technologii, ale też piszemy spore fragmenty sami. To jest bardzo ciekawe dla fanów cyberbezpieczeństwa – analiza ruchu w naszej sieci światłowodowej, oddzielanie ruchu szkodliwego. To jest zabawa na naprawdę sporą skalę.

SDNBox to nasza nazwa kodowa nowego typu urządzenie sieciowego. W zależności od wgranego softu, będzie ono mogło pełnić diametralnie różne funkcje – router, przełącznik, serwer i tak dalej. Czegoś takiego potrzebuje m.in. wojsko czy telekomunikacja. Daje pełną kontrolę nad protokołami transmisji, łatwo jest wykryć anomalie i zmieniać funkcje. Dla sieciowca to kosmos. A, jeszcze jedno – urządzenie w zasadzie nie jest bardzo skomplikowane, spokojnie można wyprodukować je w Polsce. To soft będzie decydował o wszystkim. Projekt ma już finansowanie NCBiR, z czego jesteśmy dumni.

Antyweb: Nad jakimi innymi ciekawymi rozwiązaniami pracujecie obecnie, które mogłyby zachęcić potencjalnych kandydatów do złożenia Wam swojego CV?

Miałem zgodę na ujawnienie dwóch, w zasadzie trzech, licząc RAPID 5G, ale mogę zapewnić, że ciekawych projektów na pewno nie zabraknie. Powiem tak – gdy wejdzie 5G, to zmieni się cały świat komunikacji, przenośnych urządzeń, usług online, bezpieczeństwa… EXATEL już jest naprawdę w awangardzie technologii w Polsce, ale za chwilę to będzie jedno z najciekawszych miejsc do obserwowania technologicznej rewolucji. Współpracujemy z Politechniką Warszawską, gigantami typu CISCO czy Verizon, służbami, jeśli ktoś się w EXATEL nudzi, to znaczy że bardzo się nudzić lubi.

Reklama

Antyweb:  Wracając jeszcze do rekrutacji, czy w swoich ofertach pracy zdradzacie wysokość zarobków po zatrudnieniu czy dostępny zakres benefitów pozapłacowych? Jeśli tak to na jakie zarobki może liczyć u Was na przykład nowy programista?

Oferujemy stawki rynkowe, standardowe bonusy, wszystkie świadczenia, jakie oferują inni. Czyli opieka zdrowotna, sprzęt, szkolenia, premie – wielu naszych pracowników przyszło ze świata wielkich korporacji, więc są przyzwyczajeni do pewnych standardów. O konkretnych pieniądzach wolimy rozmawiać po ustaleniu zakresu obowiązków.

Oferty pracy do zespołu R&D oraz innych działów w firmie, dostępne są na stronach rekrutacyjnych EXATEL, w dziale HR firmy oraz na portalu Pracuj.pl i LinkedIn.

Antyweb: Ok, dziękuję za rozmowę.

--

Artykuł powstał we współpracy z firmą EXATEL.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama