Ciekawostki technologiczne

8-godzinny dzień pracy to iluzja. Większość i tak spędzamy na Facebooku i newsach w sieci

Marcin Hołowacz
8-godzinny dzień pracy to iluzja. Większość i tak spędzamy na Facebooku i newsach w sieci
29

Ile powinien trwać dzień pracy? 12 godzin? 8 godzin? 3 godziny? Gdyby do odpowiedzi miała nam posłużyć przede wszystkim ankieta przeprowadzona przez vouchercloud, wtedy zapewne wybralibyśmy ten ostatni wariant, chociaż… wydaje mi się, że wielu ludzi stwierdziłoby iż 3 godziny, nawet bez żadnego wspomagania wynikami ankiet.

Wydajność w pracy

Jak długo potrafimy się na czymś skupić, robić to bez przerwy i być maksymalnie wydajnym? Nie odlatywać gdzieś myślami, nie wspominać jak dobrze poszedł nam ostatni quest w jakiejś grze, dzięki czemu zebraliśmy odpowiednio dużo środków na zakup ulepszonej zbroi, dzięki czemu możemy się udać do znacznie trudniejszego przeciwnika, który wcześniej zabijał nas bez najmniejszego problemu, ale kto wie, może teraz nowa zbroja pozwoli na… hmm, o czym to ja właściwie mówiłem (pisałem)? Ach tak, ankieta dotycząca wydajności w pracy.

Ankieta wypełniona przez 1989 Brytyjczyków, którzy mają powyżej 18 lat i są pracownikami biurowymi, przyniosła dość zastanawiające efekty. Na pytanie „czy uważasz, że jesteś produktywny w ciągu całego dnia pracy?”, 79% ankietowanych udzieliło odpowiedzi „nie”. 21% ludzi wierzy w to, że są produktywni przez cały dzień pracy. W tym momencie trzeba jasno zaznaczyć, że nie ma w tym niczego dziwnego, bo jakim cudem ktoś miałby nie doświadczać spadków produktywności przez 8 godzin? Zdarza się lepsza godzina, zdarza się i gorsza godzina.

Zawód może przyjść dopiero w związku z kolejnymi pytaniami i udzielonymi na nie odpowiedziami. „Gdybyś musiał podać jakąś wielkość, to jak myślisz, ile czasu dziennie naprawdę spędzasz pracując?”, brzmiało kolejne pytanie. Średnia, która wyłoniła się z odpowiedzi, to jakieś 2 godziny i 53 minuty, które ludzie naprawdę spędzają pracując.

Skoro ludzie nie pracują, to co mogą robić? Nie ma sensu zgadywać, lepiej zapytać, wprost. Ankietowani Brytyjczycy mieli wybrać te czynności, w które się angażują w godzinach pracy, ale nie należą do ich obowiązków. Jeśli chcieli, mogli wybierać z listy kilka pozycji. Efektem jest top 10 rzeczy, za które pracownicy biurowi lubią się zabierać w ramach odskoczni.

  1. Sprawdzania co słychać w mediach społecznościowych – 47%
  2. Czytanie stron z różnymi newsami – 45%
  3. Rozmowy z pozostałymi pracownikami (niezwiązane z pracą) – 38%
  4. Przygotowywanie gorących napojów – 31%
  5. Przerwy na papierosa – 28%
  6. Wysyłanie wiadomości tekstowych – 27%
  7. Jedzenie przekąsek – 25%
  8. Przyrządzanie jedzenia w biurze – 24%
  9. Telefonowanie do bliskich i przyjaciół – 24%
  10. Szukanie nowych ofert pracy – 19%

A jak wygląda średnia związana z czasem przeznaczanym na te czynności?

  1. Sprawdzania co słychać w mediach społecznościowych – 44 minuty (w godzinach pracy)
  2. Czytanie stron z różnymi newsami – 1 godzina i 5 minut
  3. Rozmowy z pozostałymi pracownikami (niezwiązane z pracą) – 40 minut
  4. Przygotowywanie gorących napojów – 17 minut
  5. Przerwy na papierosa – 23 minuty
  6. Wysyłanie wiadomości tekstowych – 14 minut
  7. Jedzenie przekąsek – 8 minut
  8. Przyrządzanie jedzenia w biurze – 7 minut
  9. Telefonowanie do bliskich i przyjaciół – 18 minut
  10. Szukanie nowych ofert pracy – 26 minut

Na pytanie, czy ludzie byliby w stanie pracować z pominięciem tych czynności? 35% przyznało, że dałoby radę, natomiast pozostałe 65% nie wierzy w to, że potrafiliby przepracować dzień bez tych dodatkowych czynności. Ponad połowa ankietowanych uzasadnia to tym, że wszystkie takie odskocznie czynią dzień bardziej znośnym i uważa, że ich produktywność na tym zyskuje.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu