Nauka

Praca i nauka bez rozpraszania

Paweł Winiarski
Praca i nauka bez rozpraszania
Reklama

Komputer podłączony do sieci lub smartfon to niesamowite narzędzia, które ułatwiają i usprawniają pracę oraz naukę. Są jednak dwa warunki - umiejętne ich wykorzystanie oraz pilnowanie, by nic niepotrzebnie nie rozpraszało. Podpowiadamy co zrobić, by w pełni wykorzystać efektywność tych narzędzi narzędzia.

Blokowanie niepotrzebnych rozpraszaczy

Najlepszym sposobem na skupienie się na pracy lub nauce jest umiejętne korzystanie z zasobów internetu. Przestańcie na chwilę czytać ten tekst, spójrzcie w górę i policzcie uruchomione karty swojej przeglądarki. Myślę, że macie ich włączonych przynajmniej kilkanaście, a to oznacza, że nie potraficie skupić się na jednej czynności. Do tego dochodzą powiadomienia w aplikacjach społecznościowych i w mailu - ostatecznie nawet starając się maksymalnie skupić na jednej czynności, prędzej czy później zajrzycie do otwartych kart, odczytacie powiadomienie z Facebooka lub odpowiecie na maila - a przynajmniej sprawdzicie czy przyszła na skrzynkę oferta, coś ważnego, czy typowy spam. Moja rada? Ograniczyć zakładki w przeglądarce do minimum, a na czas nauki lub pracy wylogować się z serwisów społecznościowych i wyłączyć program pocztowy. Przy okazji nie zaszkodzi też wyciszenie powiadomień w przeglądarce, bo pewnie z jakichś korzystacie.

Reklama

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Na szczęście stworzono aplikacje, które pomogą się skupić.

Jednym z takich rozszerzeń do przeglądarki Chrome jest StayFocusd. Ten w pełni konfigurowalny program ogranicza dostęp do wskazanych przez Was stron. Działa to tak, że każdego dnia macie limit czasu na przeglądanie tego typu rozpraszaczy - może być to Facebook, Twitter czy Reddit, na którym siedzi się przecież godzinami. Kiedy wykorzystacie przydzielony Wam czas, rozszerzenie do przeglądarki zablokuje dostęp do tych stron i nie będziecie mogli z nich skorzystać do końca dnia. Proste i jak sam się przekonałem, bardzo skuteczne rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim u osób ze słabą wolą, które nie potrafią same z siebie zmusić się do niezaglądania na rozpraszające witryny i serwisy.

Podobnych programów jest kilka - na MacOS możecie skorzystać na przykłąd z SelfControl i Focus, na Windowsa, Linuxa i MacOS jest też LeechBlock lub Cold Turkey.

Jedną z ciekawszych aplikacji mobilnych, która ma pomóc w skoncentrowaniu się na pracy i nauce jest Forest. Chyba większość z nas używa smartfona korzystając przede wszystkim z Facebooka, Twittera czy Instagrama. Wspomniana appka nagradza za nieużywanie telefonu - to coś w rodzaju gry. Hodujemy w niej fasolkę, która zmieni się w drzewo, ale tylko wtedy, gdy odpuścimy używanie urządzenia mobilnego. W tym czasie Forest będzie blokował dostęp do innych aplikacji i funkcji, w tym oczywiście stron internetowych. Ciekawostką jest współpraca twórców programu z organizacją Trees for the Future - ta zajmuje się sadzeniem prawdziwych drzew. My natomiast możemy za zarobione w grze monetki kupić realne sadzonki - pomożemy więc nie tylko sobie, ale również światowej zieleni.

Narzędzia do zarządzania zadaniami i czasem

Kilka miesięcy temu Grzesiek Ułan przygotował dla Was bardzo fajne zestawienie programów i aplikacja do zarządzania czasem i zadaniami. Nie można bowiem traktować komputera i smartfona jedynie jako narzędzi przeszkadzających. Technologia tworzona jest dla ludzi, podobnie jak aplikacji - trzeba tylko wiedzieć, jak z nich korzystać. A ciekawych i przydatnych narzędzi jest w sieci bardzo dużo.

Do tworzenia i zarządzania listą zadań świetnie nadaje się aplikacja Memorigi na Androida, która jest nie tylko ładna, ale również funkcjonalna i przejrzysta. Posiadacze iOS powinni natomiast zainteresować się aplikacją Sorted - proste i przyjemne dodawanie oraz "zaliczanie" określonych wcześniej zadań. Podobnie jak w Memorigi interfejs jest przejrzysty, a zasady działania łatwe do przyswojenia.

Reklama

Jeśli często korzystacie na zmianę ze smartfona i komputera, będziecie zadowoleni z Any.do. Podobnie, jak we wcześniej wymienionych aplikacjach mamy tu podział zadań na kategorie, szybkie dodawanie nowych zadań i kalendarz z osobną zakładką. Jeśli na każdym z urządzeń będziecie korzystać z tego samego konta, nic nie stoi na przeszkodzie by synchronizować zadania, co jest niezwykle wygodne i przydatne.

Technika Pomodoro, która pomoże i w pracy, i w nauce

Technologia technologię, aplikacje aplikacjami, ale nic nie stoi na przeszkodzie by wypróbować na sobie coś niezwiązanego z komputerami i gadżetami. Jednym z ciekawych i popularnych ostatnio zagadnień jest Technika Pomodoro. Proste czynności, które pomagają w zarządzaniu czasem, wymagają od nas jedynie zaangażowania i kierowania się jej podstawowymi założeniami. Na zachętę napiszę, że niezwykle istotne są w niej przerwy w pracy - czyli chyba coś, co każdy z nas bardzo lubi.

Reklama

Autorem Techniki Pomodoro jest Francesco Cirillo, który postanowił podzielić czas na okresy - pracy i przerwy. Zasady są proste - 25 minut pracy, 5 minut przerwy, 25 minut pracy, 5 minut przerwy - i tak dalej. Dodatkowo, co 2 godziny powinniśmy zrobić sobie dłuższą, bo trwającą od 15 do 30 minut przerwę. Istotnym elementem Techniki Pomodoro jest jasne określenie zadań na dany dzień tak, by plan był konkretny i nie wymagał korekt oraz uzupełniania - może to bowiem wybić z rytmu. Warto też korzystać z budzika, który pomoże w dokładnym odmierzeniu czasu na pracę i na przerwę. Może to być klasyczny plastikowy gadżet, może być smartfon (tylko żeby Was nie kusił Facebook). Oczywiście jak możecie się domyślić, są również aplikacje i strony pomagające wprowadzić Technikę Pomodoro w życie - namawiałbym jednak na wykorzystanie jedynie budzika i kartki papieru z wynotowanymi zadaniami na dany dzień, aby ograniczyć ewentualne rozpraszacze.

Jak widzicie istnieje istnieje wiele narzędzi pozwalających podnieść efektywność pracy i nauki przy komputerze czy z wykorzystaniem smartfona (lub tabletu). Trzeba jednak chcieć ich używać i nie rezygnować z dobrodziejstw technologii. Warto też zastanowić się czy muzyka włączona w tle nie rozprasza i sprawdzić jak idzie praca/nauka bez niej - a może znajdziecie na przykład jakiś konkretny rodzaj dźwięków, który podniesie Waszą efektywność? Warto próbować i eksperymentować, by po pewnym czasie wyrobić sobie idealny “workflow”, dzięki któremu wykonacie zadania nie tylko szybciej, ale i dokładniej. A o to przecież chodzi, prawda?

Artykuł jest częścią naszej akcji Smart Nauka, w ramach której promujemy naukę przy wsparciu technologii oraz doradzamy, jak bardziej efektywnie się rozwijać i nabywać nowe umiejętności. Serdecznie zapraszamy do katalogu, w którym zebraliśmy dla Was polecany, najlepszy sprzęt, oprogramowanie i usługi do szkoły!

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama