Felietony

Pozytywnie o 8.1 na przykładzie kpirek.pl

Grzegorz Marczak
Pozytywnie o 8.1 na przykładzie kpirek.pl
49

Jest to gościnny wpis Krzysztofa Lisa, który na przykładzie swojego projektu pokazuje pozytywny płynące z dofinansowania 8.1 i to, że można dobrze wykorzystać fundusze. Łatwo się jeździ jak po burej kobyle po “innowacyjnych portalach randkowych dla psów i kotów” dofinansowanych z 8.1 czy realiza...

Jest to gościnny wpis Krzysztofa Lisa, który na przykładzie swojego projektu pokazuje pozytywny płynące z dofinansowania 8.1 i to, że można dobrze wykorzystać fundusze.

Łatwo się jeździ jak po burej kobyle po “innowacyjnych portalach randkowych dla psów i kotów” dofinansowanych z 8.1 czy realizacjach w stylu jestemfryzjerem.pl. Jest duża oglądalność, wpisy, emocje itd. Prawdą jest, że bez głosów krytycznych nie byłoby zmian na lepsze w samym programie a kiepskie realizacje zasłużyły na krytykę.

Jestem beneficjentem programu 8.1. a ponieważ brakuje głosów pozytywnych o 8.1 dlatego “nie chcem ale muszem” dodać swój głos do dyskusji. Stworzyliśmy serwis, który twierdzę, że jest innowacyjny i nie może się wstydzić 650 tys. dofinansowania.

Aplikacja do prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów przez internet czyli KPIR. Dlatego strona nazywa się KPIREK.pl. Ktoś może powiedzieć gdzie tu innowacyjność przecież był już serwis taki jak ifirma.pl, wfirma.pl. infakt.pl zajmował się wystawianiem faktur. Ja jednak twierdzę, że wpierw tworząc wniosek a potem portal dodaliśmy własną myśl twórczą. Mamy funkcjonalności, których w polskich internecie nie było i nie ma. Przy okazji jesteśmy gotowi od 01 stycznia 2011 na zmianę stawek VAT-u bez większych problemów mimo katastroficznego straszenia VAT-owską pluskwą

Darzę wielkim szacunkiem twórców Basecamphq.com i przy okazji Rails-ów. Dla nich kluczem do sukcesu była prawdziwa współpraca agencji reklamowych i ich klientów. W naszym przypadku dajemy możliwość prawdziwej współpracy biur rachunkowych i przedsiębiorców. Biuro rachunkowe może udostępnić przedsiębiorcy tyle ile razem uzgodnią np. że przedsiębiorca wystawia faktury sprzedaży, które od razu są księgowane do książki przychodów i rozchodów (zasada single input) i ma np. dostęp do podglądu zaksięgowanych przez biuro faktur. To tylko jeden z przykładowych features. Mamy jeszcze kilka.

Pisząc wniosek nie wiedziałem, że na drugim końcu Polski powstaje konkurencyjny portal dofinansowany z 8.1 bookkeeper.pl. Nie mam tam e-usług, które my mamy. Pozyskali blisko 200 tys. więcej ale nie załamuję rąk bo tworzy się cały sektor aplikacji (Na listach widziałem inne podobne pomysły). Klienci się edukują tak jak w przypadku bankowości elektronicznej. I tu widać pozytywny wpływ 8.1 na cały rynek.

Mogę też powiedzieć, że dostałem dofinansowanie ale też darmo daję: do 12 dokumentów pełna funkcjonalność w KPIREK.pl do końca świata za darmo. Może komuś pomogę w ten sposób wystartować i prowadzić własną małą firmę. Czy byłoby to możliwe bez 8.1? Pewnie nie.

Notka:
Krzysztof Lis jest biegłym księgowym w brytyjskim instytucie biegłych księgowych ACCA, beneficjentem 8.1 i właścicielem serwisu internetowego do prowadzenia książki przychodów i rozchodów KPIREK.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu