Startups

Pozyskali 1,2 miliarda dolarów! Niedługo pojawią się też w Polsce

Grzegorz Marczak
Pozyskali 1,2 miliarda dolarów! Niedługo pojawią się też w Polsce
14

Uber właśnie ogłosił kolejną olbrzymią rundę finansowania, w której zebrał 1,2 miliarda dolarów! Tak gigantyczną sumę wyłożyli Fidelity Investments, Wellington Management, and BlackRock Inc. razem z dotychczasowymi inwestorami, wśród których znajdziemy Summit Partners, Kleiner Perkins, Google Ventur...

Uber właśnie ogłosił kolejną olbrzymią rundę finansowania, w której zebrał 1,2 miliarda dolarów! Tak gigantyczną sumę wyłożyli Fidelity Investments, Wellington Management, and BlackRock Inc. razem z dotychczasowymi inwestorami, wśród których znajdziemy Summit Partners, Kleiner Perkins, Google Ventures oraz Menlo Ventures.

Warto też wspomnieć, że Google Ventures wsparło już Ubera wcześniej kwotą 250 milionów dolarów. Teraz po tej olbrzymiej rundzie firma wyceniana jest na 17 miliardów dolarów!

Jeśli nie wiecie czym jest Uber to wyjaśnię, że jest to system do zamawiania samochodów. Zamawiamy je jak taksówkę z tym, że przez aplikację, do której mamy podpiętą kartkę kredytową. Do tego możemy wybrać kierowców podzielonych według tego jakimi samochodami jeżdżą. Możemy więc zamówić zarówno zwykłego Forda jak również Mercedesa S klasę.

Uber mający już 4 lata, dopiero w ostatnim okresie przeżywa prawdziwy rozkwit i bum na swoje usługi. Rozszerzył je na 128 miast w 37 krajach. Na tym jednak nie poprzestają i ciągle eksperymentują z nowymi usługami, takimi jak usługi kurierskie itp.

S klasa w cenie niewiele droższej niż londyńska taksówka:

Podczas mojej niedawnej wizyty w Londynie miałem okazję skorzystać z usług Ubera, razem z Marcinem Sierantem zamówiliśmy sobie transport przez aplikację. Wybraliśmy kierowcę z Mercedesem klasy S, mogliśmy śledzić jego drogę do nas przez aplikację, a cała płatność została oczywiście pokryta z karty podpiętej do systemu. Bardzo miłe doświadczenie przypominające to, co oferuje nam np. iTaxi, tylko w nieco wyższym standardzie.

Od zeszłego roku dało się słyszeć, że Uber szuka w Polsce człowieka będącego w stanie poprawadzić polski oddział. Możemy więc spodziewać się, że niedługo Uber pojawi się również na polskich ulicach. Biorąc pod uwagę fundusze jakimi dysponuje, może okazać się, że będzie on zabójczą konkurencją dla lokalnych graczy w tej kategorii. Zresztą serwisy typu iTaxi czy myTaxi zrobił mu bardzo dobry "grunt" na to aby szybo rozwinąć skrzydła.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu