Startups

Mega News! W Warszawie powstanie Google Campus!

Grzegorz Marczak
Mega News! W Warszawie powstanie Google Campus!
31

Podczas dzisiejszego spotkania z Premierem Eric Schmidt (który był na uroczystościach z okazji 25 lecia wolności) ogłosił iż Google uruchomi w Warszawie Google Campus. Jest to miejsce dedykowane startupom technologicznym. Campus ma być otwarty w połowie 2015 roku. Jest to cześć z działań Google w ra...

Podczas dzisiejszego spotkania z Premierem Eric Schmidt (który był na uroczystościach z okazji 25 lecia wolności) ogłosił iż Google uruchomi w Warszawie Google Campus. Jest to miejsce dedykowane startupom technologicznym. Campus ma być otwarty w połowie 2015 roku. Jest to cześć z działań Google w ramach ogłoszonego dzisiaj programu wsparcia innowacyjności i przedsiębiorczości w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Dla mnie i prawdopodobnie dla całej sceny startupowej w Polsce to niesamowita wiadomość. Google Campus do tej pory otwarto jedynie w Londynie i w Tel Avivie. Jest to więc bardzo duże wyróżnienie dla naszego kraju i w szczególności dla polskich młodych innowacyjnych firm.

Pochwała naszej społeczności startupowej padła też zresztą z ust Eric Schmidta:

Jesteśmy dumni z tego, że społeczność startupowa tak dynamicznie rozwija się w Polsce, a także tutaj, 
w Warszawie. Mamy nadzieję, że warszawski Campus pomoże w rozwoju technologicznych przedsiębiorstw, wzmocni ekosystem startupów i zachęci do rozwoju innowacyjności w Polsce

Przypomnę też, że ostatnio Google uruchomiło w Krakowie program Google for Enterprenurs, Teraz jednak wreszcie nareszcie mamy coś dużego dla startupówców w Warszawie.

Czym jest Google Campus? Jest to specjalna dedykowana przestrzeń (w przypadku Londynu jest to 20 tysięcy metrów kwadratowych) dla startupów które mogą w nim znaleźć miejsce do pracy (przestrzeń coworkingowa) miejsce na spotkania z mentorami (również tymi od Google), gdzie odbywać się będą różnego rodzaju konferencje i szkolenia dla przedsiębiorców itp. W Przypadku Londyńskiego kampusu zostało też uruchomione kilka ciekawych programów edukacyjnych które mam nadzieję zawitają też do Polski. Campus Google to też zwrócenie uwagi całego świata na to, że w Polsce dzieją rzeczy ciekawe i innowacyjne.

Zobaczcie parę ciekawych danych po 20 miesiącach działania Google Campus w Londynie - robią wrażenie:

To co jest jednak najważniejsze w idei Google Campus to integracja biznesowa, możliwość łatwiejszej współpracy pomiędzy zespołami i projektami, wymiana wiedzy, atmosfera pracy itp. Wszystko to jest moim zdaniem bardzo dużą wartością dla młodych przedsiębiorców. Kluczowe jest też w przypadku takich inicjatyw wsparcie takiego gracza jakim na tym rynku jest Google i jego programy dla przedsiębiorców.

Kilka fotek z Google Campus w Londynie :

Na razie o lokalizacji Google Campus w Warszawie nic oficjalnie nie wiadomo, dowiedziałem się jedynie iż może on być wielkości kampusu Londyńskiego.

Warszawa jak chyba żadne inne miasto potrzebowała takiej inicjatywy. Mamy dużo świetnych startupów i projektów. Całe środowisko jest jednak mocno rozproszone, nie mam też wsparcia dla działania młodych przedsiębiorców ze strony miasta (ok, ostatnio coś się ruszyło). Teraz będziemy wreszcie mieli nasze centrum startupowe.

Osobiście pokładam w Google Campus bardzo duże nadzieje - głównie związane z integracją społeczności i branży startupowej. Choć oczywiście statystyki Londyńskiego Campusu jeśli chodzi o to jak wpłynął on na branżę również budują apetyt.

Dlaczego moim zdaniem uruchomienie Google Campus jest tak ważne dla naszych startupów? Liczę na to, że Google Campus wprowadzi Polskę na radary wszystkich tych którzy w branży technologicznej poszukują nowych projektów a Polską do tej pory się nie interesowali (a wbrew pozorom jest takich dużo).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu