Największym wydarzeniem zeszłego tygodnia była wielka konferencja Googla - I/O. W trakcie jej trwania firma z Mountain View ogłosiła szereg nowych projektów, a także powiedziała, w którym kierunku zamierza rozwijać istniejące. Wiadomością, która odbiła się największym echem jest ogłoszenie nowej wersji Androida, który przeszedł gruntowne przeprojektowanie.
Droga do Material Design
Każdy chyba przyzna, że wraz z rozwojem systemów operacyjnych, staliśmy się bardzo wyczuleni na ich walory wizualne. Jeżeli środowisko komputerowe posiada spójnie zaprojektowany wygląd, znacznie przyjemniej się z niego korzysta. Można zaryzykować stwierdzenie, że design stał się na równi ważny z funkcjonalnością i stabilnością poszczególnych systemów operacyjnych. Tak to prawda, my ludzie Interentu jesteśmy bardzo wyczuleni na aspekty wizualne, lubimy gdy coś nam się podoba. Dobrym przykładem może być przeprojektowanie NaTemat w sprawie wyglądu którego głos zabrał chyba niemal każdy z dostępem do sieci.
Jak ważny jest wygląd dobrze wiedzieli ludzie w Apple, którzy w dużym stopniu właśnie temu aspektowi zawdzięczają swój rynkowy sukces. Mac OS od początku zaprojektowany był z dbałością o najmniejsze detal, podobnie zresztą jak wszystkie sprzęty z jabłuszkiem. Takie podejście było sporą innowacją w tamtym czasie i zdecydowanie wyprzedzało konkurencję na tym polu. Ta dopiero po kilku, a czasem kilkunastu latach zrozumiała jak ważny jest spójny interfejs użytkownika. Apple ciągle znajduje się na czele tego wyścigu, ale starzy konkurenci starają się nadrobić straty, jak Microsoft z Metro, a młodsi, ale już wielcy gracze jak Google też starają się zbudować własną tożsamość.
Korzenie Material Design
Google od jakiegoś czasu stara się udowodnić, że w kwestii wyglądu systemów i platform mobilnych również ma do coś do powiedzenia. O ile zapoczątkowanie trendu na tak zwany płaski design można przypisać bardziej Microsoftowi, to Google jest kolejną firmą, która całkowicie poszła w tę stronę. I pomimo wspólnej podstawy, każda z tych firm robi to we własny, indywidualny sposób. Dziś an Flat design bazuje każde „dzieło”, które wychodzi spod rąk Google'a: wyszukiwarka, Google+, Gmail, Dysk Google itd.
Teraz jednak, Google zdecydowało się na zrobienie kolejnego kroku . Chcąc wyróżnić się spośród wszystkich firm stosujących i chwalących się stosowaniem Flat design zdecydowało się ubrać go w bardziej sformalizowane ramy. Wymyśla więc własną nazwę dla języka projektowania wyglądu swoich systemów. Material Design od Google to coś więcej niż sama stylistyka, to cała filozofia, która przyświecać ma przy projektowaniu środowisk komputerowych i mobilnych.
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Material Design
Możemy się spodziewać, że w ciągu kilku najbliższych lat Googlebędzie tę markę systematycznie promowało i rozwijało. Żeby lepiej wytłumaczyć czym jest Material Design powstała strona internetowa http://www.google.com/design/#resources, która objaśnia wszystkie niuanse tego, co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem. Znajdziemy na niej wyjaśnienie co Google rozumie przez "materiałowy design" (chyba nie ma jeszcze polskiego odpowiednika). Tam też zapewne pojawią się wszystkie aktualizacje, gdy ewolucja Material Design będzie postępowała wraz z rozwojem Androida.
Wspomniana strona to miejsce, w którym znajdziemy dokumntację i narzędzia związane z projektowaniem środowisk komputerowych, a także wszystko co ma związek z projektowaniem graficznym w Google, zasady budowy meny, właściwa typografia, zalecane kolory. Znalazło się nawet miejsce na archiwum wszystkich Doodli oraz narzędzie do projektowania grafiki komputerowej.
Jeżeli znajdziemy czas, aby zagłębić się odpowiednio w stronę znajdziemy wytyczne, jak zaprojektować cały interfejs mobilny zgodnie z filozofią Google Material Design. Znajdziemy ścisłe wytyczne, jakimi metodami osiągnąć cel. Jako przykład może posłużyć udostępnienie palety kolorów, która według Google oddaje charakter ich nowej filozofii projektowania. To wszystko powinno zapewnić Androidowi oraz usługom Google znacznie większą spójność wizualną.
Nie uciekniecie od Material Design
Strona poświęcona designowi Google jest niesamowicie obszerna i rozbudowana. Trzeba byłoby napisać chyba grubą książkę, żeby omówić każdy jej element. Dlatego namawiam do jej odwiedzenia http://www.google.com/design/#resources i wyszukania na własną ręką interesujących nas informacji. Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla każdego web designera, web developera, a także dla każdego kto ma do czynienia z jakąkolwiek obróbką graficzną. Warto przecież znać, jakimi kryteriami wyglądu kieruje się najpotężniejsza technologiczna spółka na świecie. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że zasady zaprezentowane przez Google spowodują powstanie całego nowego trendu w projektowaniu, który nie ograniczy się tylko do Androida i internetu. Jestem przekonany, że jego elementy odnajdziemy także w realnym świecie, na przykład w marketingowych materiałach drukowanych.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu