Każda branża ma swój czas, wygląda na to, że dobry czas dla innowacji dla prawa właśnie nadszedł. Sektor prawniczy przeżywa obecnie niespotykane w tej...
Każda branża ma swój czas, wygląda na to, że dobry czas dla innowacji dla prawa właśnie nadszedł. Sektor prawniczy przeżywa obecnie niespotykane w tej branży od lat zmiany. Zwiększający się ogólny światowy popyt na usługi prawników powoduje ogromną ilość kreatywności i innowacji w sektorze. Przedsiębiorcy i inwestorzy na świecie zauważają ten trend i inwestują w branżę prawniczą ogromne sumy pieniędzy.
Co zatem się zmienia w tradycyjnej, najdłużej opierającej się zmianom technologicznym branży?
Wszystko. Dosłownie cały rynek usług prawniczych. Obecnie prawnicy i przedsiębiorcy dążą do uczynienia pracy prawnika łatwiejszą, szybszą, wydajniejszą oraz tańszą. Wykorzystuje się najlepsze zasady projektowania, celem szybszego dostarczania usług, wdraża się platformy mające na celu zwiększenie przejrzystości usług, ustaw, orzeczeń, ich błyskawicznego wyszukiwania. Zmienia się sposoby rozwiązywania sporów, wprowadza się automatyzację w proces tworzenia dokumentów, zawierania umów, buduje się narzędzia do zrządzania kancelarią, zmiany dotykają edukację prawniczą i badania prawnicze.
Fakty i liczby
W 2009 roku na AngelList (https://angel.co/legal - lista firm szukających dofinansowania) było zaledwie 15 startupów prawnych. Obecnie jest ich ponad 500, a liczba inwestorów bliska 1000. Firmy próbują zarówno wyeliminować potrzebę korzystania z prawnika w prostych sprawach, ale przede wszystkich wprowadzają zmiany, które mają na celu uczynić usługi prawnicze dostępniejszymi i tańszymi dla klientów. W 2013 roku na prawnicze startupy przeznaczono około 450 mln dolarów. Znane w środowisku inwestycje to LegalZoom (200 mln) Judicata (7,8 mln), LexMachina (10,9 mln), Axiom Global (28 mln) UpCounsel (1,6 mln). Pieniądze nie trafiają zatem do firm prawniczych i kancelarii lecz do przedsiębiorców oferujących ułatwienia w branży prawniczej. Powszechnie uznaje się, że trend ten dopiero się rozpoczął. Tylko w pierwszych 3 miesiącach 2014 r. zainwestowano w ten rynek blisko 150 mln dolarów. Wśród inwestorów są i tacy, którzy zaufali i zainwestowali w eBay, Uber, Zappos, PayPal, Foursquare, Wanelo. Największe i spektakularne inwestycje ma Google Ventures, LexisNexis, Boston-based VC
Zmiany to możliwości. Kto je dostrzega a kto ich nie widzi?
Innowacje w branży napędzają zmiany. Zdaniem Richarda Susskinda, autora ksiązki „Prawnicy przyszłości” - internetowe serwisy prawne nadal znajdują się w początkowej fazie rozwoju, ale trudno sobie wyobrazić, aby w epoce Internetu nie zyskały na znaczeniu. Za zmianami starają się nadążać i je inicjować młodzi prawnicy. Oczekują tych zmian klienci oraz coraz częściej dostrzegają inwestorzy. Na świecie jak i w Polsce zmiany w branży, spotykają się z oporem szczególnie tych, którzy korzystają z utrzymania tradycyjnego status quo. Znacznie wolniej też zmiany dostrzegają samorządy zrzeszające prawników, które podchodzą do nowych narzędzi nieufnie i bez entuzjazmu. Powszechna jest jednak opinia, że tak jak w branży medycznej w następnych latach spodziewać się można w wymiarze sprawiedliwości przełomowych innowacji i spektakularnych inwestycji.
Autorką wpisu jest Katarzyna Abramowicz – pomysłodawczyni serwisu specprawnik.pl. Radca prawny z doświadczeniem w rozwoju przedsięwzięć internetowych, obecnie współpracuje z serwisem 3gry.pl. Współtworzyła serwisy: bilety24.pl, przelewy24.pl, box24.pl. Wszystkie serwisy służą internautom do dziś.
Foto gavel and books on the table via Shutterstock.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu