Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Internet

Poziom spamu mailowego najniższy od ponad dekady

MS
Maciej Sikorski
12

Coraz mniej spamu trafia do naszych skrzynek. Tak przynajmniej twierdzi firma Symantec w swoim raporcie. Zmiany są zauważalne, liczba śmieciowych maili wyraźnie spadła, możliwe, że będzie jeszcze lepiej. Nadal jednak maili tego typu jest mnóstwo. Najwyraźniej wciąż jest to skuteczne rozwiązanie i pa...

Coraz mniej spamu trafia do naszych skrzynek. Tak przynajmniej twierdzi firma Symantec w swoim raporcie. Zmiany są zauważalne, liczba śmieciowych maili wyraźnie spadła, możliwe, że będzie jeszcze lepiej. Nadal jednak maili tego typu jest mnóstwo. Najwyraźniej wciąż jest to skuteczne rozwiązanie i pada na podatny grunt.

Z raportu dotyczącego czerwca, wynika, że spam stanowił mniej niż połowę wszystkich wysłanych maili. I ten wynik uznaje się za sukces, to rezultat najlepszy od ponad dekady. W poprzednich latach bywało ponoć naprawdę źle i poziom mailowego zaśmiecenia był bardzo wysoki. Zaczęto z tym jednak walczyć, firmy, organizacje różnego typu i służby podjęły wysiłek, by ograniczyć spamerstwo. Przyniosło to efekty. Zresztą, to chyba widać w skrzynkach – kiedyś faktycznie było gorzej.

Swoje zrobiła też rosnąca świadomość odbiorców – nie reagują na spam, więc staje się to mało skuteczna forma dotarcia do klienta/ofiary. Złote czasy w tym biznesie najwyraźniej minęły. Z drugiej jednak strony, dane Symantec pokazują, że spam to nadal blisko połowa maili – nie mówimy o zaniku spamerstwa, lecz o lekkim jego osłabieniu. Skoro nadal ma tak silną pozycję, to chyba przynosi efekty. Gdyby skuteczność była zerowa, pewnie proceder przestałby istnieć.

Zastanawiałem się nad tym, kto i w co klika, jaki spam jest odbierany i kiedy sam ostatnio skusiłem się na otwarcie takiej przesyłki. Tego ostatniego nie pamiętam, ale czasem byłem pod wrażeniem pomysłowości albo bezczelności wysyłającego. Maile, w których informuje się o spadku czekającym w jakimś kraju potrafią bawić do dzisiaj. Co ciekawe, pewnie ktoś na nie odpowiada, licząc na te góry złota czekające na przejęcie.

Funkcjonowanie spamerstwa może część z nas dziwić, ale pomyślcie o swoich tradycyjnych skrzynkach pocztowych – przecież ciągle ląduje tam spam. Przynajmniej u mnie tak jest, każdego dnia wyciągam jakieś ulotki i gazetki reklamowe. Mogłoby się wydawać, że to przeżytek, że ludzie nie reagują na nie i od razu wyrzucają papiery do śmietnika, a mimo to rozwiązanie wciąż jest stosowane. Czyli działa. Podobnie jest ze spamem cyfrowym.

Spamerstwo mailowe słabnie, ale to nie oznacza, że problem znika – zmieni się jego forma, pojawią się nowe formy docierania do klienta, na znaczeniu zyskają te, które są na razie mało istotne. Ewolucja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetspamsymantec