Polska

Powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Miejsce nie tylko dla fanów starych gier

Kamil Świtalski
Powstaje muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Miejsce nie tylko dla fanów starych gier
11

Kolejna próba stworzenia fajnego miejsca po brzegi wypełnionego starymi grami i komputerami? Czemu nie, tym bardziej, że tym razem odpowiadają za nie pasjonaci z prawdziwego zdarzenia!

Nie jest to pierwsze miejsce w Polsce, którego ambicją jest na poważnie podejść do tematu starych konsol, komputerów i gier. Jednym szło lepiej, innym gorzej, były też zbiórki z których niewiele wynikało. Do tego czasowe wystawy, które co jakiś czas — cyklicznie — można spotkać tu i ówdzie. Za muzeum Gry i Komputery Minionej Ery odpowiadać ma ekipa Retrogralni. Jeżeli bywacie na tematycznych retro-imprezach, albo zdarza wam się czasem pooglądać co nieco o starych grach na YouTube, to zakładam, ze nie raz się już na nich natknęliście. A tym samym dobrze wiecie, że chłopaki mają sporo pasji, zacięcia, wiedzy i sprzętu.

Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery we Wrocławiu

Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i video rozrywki, a zarazem prezentujące historię komputerów i gier osobom młodszym oraz dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, które czerpią szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

Tak o swoim projekcie piszą twórcy całego zamieszania i obiecują, że będziemy mogli spodziewać się tam napotkania ponad 200 urządzeń stacjonarnych, 500 konsol przenośnych. Miałoby nie zabraknąć także kilkuset urządzeń mechanicznych i elektrycznych. Wszystkie one miałyby być dostępne w ramach wystaw stałych i cyklicznych, tematycznych, pokazów.

Twórcy w swoim projekcie — mimo mocnego zakorzenienia w historii — chcą postawić na bardzo nowoczesne podejście do tematu. Obiecują, że:

Muzeum przedstawi w interaktywnych sposób historię gier wideo oraz nierozłącznie z nią powiązaną historię komputerów, łącząc elementy edukacyjne z dozą rozrywki, dzięki której powstanie miejsce przyciągające zarówno fanów gier, jak i osoby ciekawe wiedzy naukowo-historycznej.

Trwa zbiórka na Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery

To duże przedsięwzięcie. I mimo że ekipa ma już spore doświadczenie w temacie, to mimo wszystko potrzebuje wsparcia. I odważyła się o nie poprosić na platformie PolakPotrafi.pl. W przeciwieństwie do ich poprzedników — są realistami. Nie proszą o dziesiątki tysięcy złotych, które pozwoliłyby sfinansować nie tylko lokal, ale i cały sprzęt. Mają już solidne zaplecze, ale każda pomoc się przyda. Stąd zbiórka na kwotę pięciu tysięcy złotych, która wspomoże ich przy remoncie 200-metrowego lokalu, który zdobyli w sercu Wrocławia. Dokładny spis wydatków na które zbierają znajdziecie na stronie akcji.

Trzymam kciuki za ekipę, bo wiem ile serca wkładają w to, co robią. Stare gry w Polsce nadal pozostają niszą, ale inicjatywy takie jak ta pokazują, że miłośników starych sprzętów nie brakuje. I że ludzie chcieliby poznać także i ten kawałek historii. A jeżeli całość będzie prowadzona przez ludzi takich jak ekipa RetroGralni: pełnych pasji zajawkowiczów, którzy potrafią godzinami mówić nie tylko o Amidze i Atari 2600, ale także starszych i znacznie bardziej nietypowych urządzeniach — to jestem jak najbardziej za. Kibicuję i już nie mogę się doczekać otwarcia, bo wiem, że będzie to miejsce na wrocławskiej mapie, do którego będę regularnie zaglądał przy okazji wizyt w mieście!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wrocławstare gry