W 2030 otworzone zostanie nowe Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. To w nim prowadzone będą działania gwarantujące Polsce i Polakom bezpieczeństwo cyfrowe.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o budowie pierwszej w Polsce fabryki sztucznej inteligencji w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH w Krakowie. Rada Ministrów zdecydowała o przeznaczeniu prawie 70 mln złotych na ten projekt w ramach zmiany ustawy budżetowej. Superkomputer Helios zyska nowe zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu AI.
Jednak same prace nad rozwojem AI to za mało, aby wprowadzać ją w bezpieczny sposób. Potrzebne są mechanizmy, które zapewnią prawidłowe użycie sztucznej inteligencji. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło przekształcenie Pionu Sztucznej Inteligencji w NASK w Ośrodek Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji. Na czele ośrodka stanie dr hab. inż. Szymon Łukasik, prof. AGH z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej.
NASK to instytut, który od lat dba o bezpieczeństwo internetu i jego użytkowników. Prowadzi różne inicjatywy w walce z cyberzagrożeniami i realizuje projekty związane z bezpieczeństwem AI. Wspólnie z uczelniami oraz instytutami badawczymi, rozwija Polski Duży Model Językowy (PLLuM), skupiając się na bezpieczeństwie modeli. NASK, dzięki swojemu doświadczeniu w wykrywaniu szkodliwych treści, bada także materiały generowane przez AI, takie jak deep fake, analizując dźwięk, wideo i tekst. Poza tym, wspiera młode talenty, tworząc przyjazne środowisko dla doktorantów i początkujących naukowców w dziedzinie AI i bezpieczeństwa AI. NASK to kluczowa instytucja dla bezpieczeństwa cyfrowego Polski i jej rozwój nie powinien nikogo dziwić
Oto Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Czym się będzie zajmować?
Tak też będzie w przypadku nowego ośrodka tworzonego specjalnie dla NASK. Będzie to Centrum Cyberbezpieczeństwa stojące na straży polskiego internetu. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nowa siedziba (CCN) stanie przy ul. 11 Listopada w Warszawie. 10 grudnia Skarb Państwa przekazał prawa do działki instytutowi badawczemu NASK. Akt notarialny podpisali minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk oraz dyrektor NASK-PIB Radosław Nielek.
Konsekwentnie realizujemy jeden z ważniejszych dla krajowego cyberbezpieczeństwa projektów. W tym roku realizacja przedsięwzięcia bardzo przyśpieszyła, a dzisiejsze przekazanie działki pod budowę Centrum to przełomowy moment.
– powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski.
Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK ma być kluczowym elementem dla poprawy systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce i pozwoli na wprowadzenie dyrektywy NIS2. Głównym celem projektu jest wzmocnienie krajowego systemu cyberochrony. Realizacja tego projektu zwiększy odporność na ataki oraz poprawi zdolność do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych oraz w instytucjach kluczowych dla gospodarki. W ramach Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK powstaną m.in.:
- Krajowe Centrum Odzyskiwania Danych,
- Krajowe Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa,
- Laboratorium Bezpieczeństwa AI,
- Laboratorium Fuzzingu i Badania Złośliwego Oprogramowania.
Budowa nowej siedziby Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK wystartuje w przyszłym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2030 r. Liczy na to dyrektor NASK Radosław Nielek.
Projekt ten jest odpowiedzią na rosnącą liczbę coraz poważniejszych zagrożeń w cyberprzestrzeni i wynikające z nich straty gospodarcze. Jego realizacja przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa informacji.
– mówi dyrektor NASK Radosław Nielek.
Projekt CCN jest wspierany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Budżet Państwa w ramach Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, działanie FERC.02.02, które ma na celu wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Umowa o dofinansowanie FERC.02.02-IP.01-0002/23-00 została podpisana 31 października 2023 roku między NASK-PIB a Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu