E-commerce

Porównanie cen produktów sprzedawanych przez oficjalne sklepy Amazon.pl i Allegro.pl

Grzegorz Ułan
Porównanie cen produktów sprzedawanych przez oficjalne sklepy Amazon.pl i Allegro.pl
28

Minął już tydzień od debiutu nowej platformy sprzedażowej w Polsce - Amazon.pl. Myślę, że już czas pokusić się o pierwsze porównania cen na Amazon.pl i Allegro.pl.

Od startu Amazon.pl przewinęło się w polskiej sieci mnóstwo artykułów o ofercie tej platformy dla polskich klientów. Część była krytyczna, ale to dobrze, przyda się w Polsce dobra konkurencja dla Allegro.pl. Szansy takiej nie wykorzystał eBay.pl, więc mam nadzieję, że Amazon.pl wsłucha się teraz w te krytyczne głosy i nie popełni tych samych błędów co poprzednik.

Zobacz też: Amazon.pl vs Allegro.pl - porównanie ofert dla polskich sprzedawców.

Widać to już teraz, tydzień po premierze, iż oferta Amazon.pl na bieżąco jest korygowana, z pewnością w oparciu o ofertę Allegro.pl. Sprawdziłem dziś ceny wybranych produktów elektronicznych w oficjalnych sklepach Amazon.pl i Allegro.pl i wygląda to coraz lepiej.

Dlaczego tylko oficjalne sklepy? Uważam, że takie porównanie ma sens tylko w takim kontekście. To oficjalne sklepy tych platform z uwagi na relatywnie niskie koszty własne, wyznaczają trendy cenowe dla pozostałych sprzedawców na Amazon.pl czy Allegro.pl.

Jak sprawdzałem ceny? W pierwszej kolejności wybierałem produkty z oficjalnego sklepu Allegro.pl i później szukałem ich na Amazon.pl, wśród produktów sprzedawanych i wysyłanych przez Amazona. Dzięki temu dało się zauważyć to, jak nowy gracz modyfikuje ceny pod kątem cennika obecnego lidera na polskim rynku.

Aby uniknąć podejrzenia, że moje wybory produktów na Allegro.pl były tendencyjne, wybierałem tylko te z oznaczeniem - Super Cena, a więc z ceną najniższą danego dnia na całej platformie. Gwarantuje to samo Allegro monitorując te ceny na swojej platformie raz dziennie, więc myślę, że będzie to sprawiedliwe porównanie.

Wybrałem po dwa produkty z popularnych podkategorii produktów elektronicznych - smartfony, laptopy i telewizory.

Porównanie cen smartfonów na Allegro.pl i Amazon.pl

Smartfon CAT S42

Smartfon Smartfon CAT S42 dostępny jest do kupienia w oficjalnym sklepie Allegro w najniższej cenie 1 047,90 zł. Mamy tu darmową dostawę w ramach Allegro Smart! i to zarówno w opcji dostawy do Paczkomatów czy Punktów Odbioru jak i przez kuriera. Do tego opcja rozłożenia na raty 0% i płatność w ramach środków przyznanych w Allegro Pay, a przewidywany czas dostawy ustalono na najbliższy piątek.

Ten sam model smartfona na Amazon.pl kupimy za 998,00 zł (50 zł taniej niż na Allegro), po obniżce z kwoty 1 163,84 zł. Dostawa darmowa, z czasem dostawy również na piątek.

Realme 6

Drugi ze smartfonów w naszym porównaniu Realme 6 na Allegro kosztuje obecnie 1 090,75 zł. Darmowa dostawa dla subskrybentów Allegro Smart, a dla mieszkańców Warszawy dostawa może być zrealizowana dziś.

Z kolei na Amazon.pl kupicie tego samego smartfona za 899,00 zł, czyli już o prawie 200 zł taniej niż na Allegro, do tego podobnie jak w poprzednim modelu standardowo darmowa dostawa na pojutrze.

Porównanie cen słuchawek na Allegro.pl i Amazon.pl

Sony MDR-7506

Słuchawki Sony MDR-7506 kupimy aktualnie za 440,00 zł, warunki dostawy są identyczne jak w poprzednim produkcie. Sprawdźmy za ile kupimy ten sam model na Amazon.pl.

W tym przypadku na Amazon.pl jest nieco drożej (o 30 zł) - 469,05 zł. Do tego musimy czekać na ich dostawę aż 7 dni. Na Allegro z kolei, moglibyśmy cieszyć się tym zakupem już w tym tygodniu.

Jabra Evolve 20

Drugie z porównywanych słuchawek, Jabra Evolve 20 na Allegro kupimy za 179 zł ze standardową dla sklepu Allegro obsługą.

Natomiast na Amazon.pl dostępne są one w cenie 165,78 zł, po obniżce z 219 zł.

Porównanie cen laptopów na Allegro.pl i Amazon.pl

Surface Pro 7

Na koniec zdecydowanie wyższa półka cenowa, czyli laptopy. Tu już przewaga rodzimej platformy Allegro.pl jest wyraźna, przynajmniej w przypadku laptopa Surface Pro 7. Dostępny on jest w cenie 4 261,08 zł.

Na Amazon.pl ten sam model wyceniony został na 4 704,76 zł, czyli prawie 450 zł drożej niż na Allegro.

Lenovo Ideapad 5

Nieco gorzej wypada Allegro.pl w przypadku laptopa Lenovo Ideapad 5, który kosztuje na tej platformie 2 754,96 zł.

Na Amazon.pl kupimy ten sam sprzęt o ponad 50 zł taniej za 2 699,00 zł. W obu przypadkach laptop ten sprzedawany jest bez systemu.

W ten sposób, obierając jedyne kryterium najniższej ceny na Allegro - na 6 wybranych do porównania produktów, 4 z nich były tańsze na Amazon.pl. To oczywiście niczego nie przesądza, ale pokazuje, iż Amazon.pl będzie dostosowywał ceny na swojej platformie w Polsce do warunków panujących w naszym kraju. Taka konkurencja na polskim rynku powinna dobrze odbić się na klientach kupujących na Allegro.pl, w kontekście niższych cen na tej platformie w najbliższym czasie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu