Apple

Poradnik: jak zarządzać okienkami na Macu?

Kamil Świtalski
Poradnik: jak zarządzać okienkami na Macu?
Reklama

Przesiadka z Windowsa na MacOS nie boli jakoś specjalnie. Ale jako osoba która przez wiele lat korzystała z oprogramowania Microsoftu wiem, że często brakuje nam tamtejszych skrótów i komend — ale tylko na początku. Kiedy już zaprzyjaźnimy się ze wszystkimi funkcjami na systemie Apple — życie staje się dużo prostsze!

Jak zmaksymalizować okno w MacOS?

Jednym z podstawowych poleceń na pasku w Windowsie jest maksymalizacja okna. Oznacza to po prostu rozciągnięcie okna na całą długość i szerokość naszego obszaru roboczego. Na Macu takich dobrodziejstw zabrakło. Na analogicznym pasku znalazło się: zamykanie, pomniejszanie oraz maksymalizacja okna do widoku pełnoekranowego. To jednak tworzy osobny ekran i w zupełności rozumiem, że nie wszyscy będą z tego rozwiązania zadowoleni. Aby uzyskać podobny efekt co w przy maksymalizacji okna w Windowsie należy przytrzymać klawisz modyfikujący Option — wówczas automatycznie zmieni się symbol na zielonej ikonce odpowiadającej za powiększenie. Po jej wyborze okienko po prostu się powiększy. Jak? To już zależy od aplikacji — jedne zajmą pełny ekran w pionie i poziomie, inne zostawią jeszcze odrobinę miejsca na ekranie. Systemowo niczego lepszego nie uzyskamy, jeżeli chcielibyście mieć pewny skrót rozszerzający każde okno na całą rozciągłość ekranu — zawsze można skorzystać z dodatkowego oprogramowania. Bez zająknięcia poradzi sobie z nimi m.in. BetterTouchTool.

Reklama

Naturalnie nic też nie stoi na przeszkodzie, aby ręcznie powiększyć okno chwytając za jego krawędzie. Ostatnie wersje systemu pomogą nam też wygodnie ułożyć okienka jeżeli zależy nam na kilku otwartych aplikacjach na jednym ekranie.

Jak zminimalizować okienka w MacOS?

Zmniejszanie okienek sprawia o wiele mniej kłopotów. Na przyborniku znalazło się dedykowany przycisk który idealnie sobie z nim poradzi (umiejscowiony standardowo na żółtym okręgu) — i właściwie to wszystko, co musicie na jego temat wiedzieć. Jednak pewnie nie wszyscy wiecie, że można także skorzystać ze skrótu klawiszowego odpowiedzialnego za minimalizowanie okienek na macOS — wystarczy wcisnąć kombinację Command + M. Standardowo znajdzie się on w prawej części Docka jako osobne okienko, jeżeli chcielibyście schować je pod ikoną aplikacji — Zajrzyjcie do: Preferencje Systemowe -> Dock i zaznaczcie opcję Minimalizuj okna do programów. Jeżeli uważacie że animacja jest zbyt przebojowa, zamieńcie efekt dżinna na skalowanie — proste!

Jeżeli nie chcecie korzystać ze skrótów klawiszowych, to w przywołanych wyżej ustawieniach docka można zaserwować minimalizowanie za pośrednictwem dwukrotnego kliknięcia w pasek tytułu okna.

Jak ukryć okno w macOS?

Poza minimalizowaniem / zmniejszaniem okienek, system oferuje także możliwość ich ukrywania. By dana aplikacja w mgnieniu oka zniknęła z ekranu, skorzystajcie ze skrótu klawiszowego Command + H. Istnieje także możliwość ukrycia wszystkich otwartych na danym ekranie okienek poza aktywnym — do tego służy skrót Command + Option + H.

Zobacz też: jak zrobić print screen na Macu?

Jak przenosić okienka w macOS?

Przenoszenie? Prosta sprawa, chwytamy część z paskiem tytułu okna i przenosimy gdzie nam się tylko podoba — to w standardzie. Ale możemy pójść o krok dalej i skorzystać z multitoucha. Wybierając Preferencje Systemowe -> Dostępność -> Mysz i Gładzik -> Opcje Gładzika możemy aktywować przeciąganie m.in. za pomocą przyłożenia trzech palców do ekranu. Wtedy nie będziemy musieli już kombinować z dwukrotnym stukaniem w ekran, albo naciskaniem gładzika. Po co to? Aby było jeszcze łatwiej, korzystam z tej funkcji od lat i naprawdę sobie chwalę!

Jak zamknąć zakładkę lub całą aplikację w macOS?

Kolejne zakładki piętrzą się już nie tylko w przeglądarkach internetowych, ale także w systemowym Finderze. Jak je sprawnie zamknąć? Służy do tego prosty skrót klawiszowy Command + W. Jeżeli zaś chcielibyście zamknąć całą aplikację (łącznie ze wszystkimi kartami) — skorzystajcie ze skrótu Command + Q.

Reklama

Jak zamknąć kilka okienek w obrębie jednej aplikacji w macOS?

Czasami postanawiamy skorzystać jednak ze standardowego zestawu okienek. Jak zamknąć je wszystkie za jednym zamachem? Trzymając klawisz funkcyjny Option wejdźcie w menu programu Plik — i tam czekać na was będzie stosowna opcja (zamknięcie innych okien, zamknięcie wszystkich okien — to już zależy od programu). Jeżeli zależy wam na tym, by po zamknięciu aplikacji wszystkie jej okna również zniknęły — wejdźcie do  Preferencje Systemowe -> Ogólnei zaznaczcie tam Zamknij okna, gdy zamykam programy.

Grafika

Reklama

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama