YouTube

Ponad 9 tys. zł to średni zarobek polskiego YouTubera

Grzegorz Ułan
Ponad 9 tys. zł to średni zarobek polskiego YouTubera
31

Co by nie powiedzieć o polskiej scenie YouTuba, niezwykle barwnej i różnorodnej, to dla wielu twórców jest to okazja na dodatkowych zarobek, a niektórzy mogą ze swojej działalności czerpać podstawowy dochód. Serwis APYnews we współpracy z agencją GetHero przygotował raport z badania przeprowadzonego bezpośrednio wśród polskich twórców na YouTube. Przepytali oni 104 YouTuberów, wybierając ich pod względem liczby posiadanych subskrypcji i reprezentujących różną tematykę.

Z zebranych wyników rozróżnili trzy główne tematy, którymi zajmują się polscy twórcy. W zdecydowanej większości jest to tematyka growa - 47%, lifestyle - 29% i 24% dość ogólna tematyka jaką jest rozrywka.

Rozbijając to na bardziej szczegółowe kategorie działalności, wychodzi na to, że najwięcej jest filmików z "grania w gry" i vlogów, obie kategorie stanowią po 24%, na dalszych miejscach są serie pytań i odpowiedzi - 16%, unboxing 12% oraz skecze - 10%. Stosunkowo niewiele zajmuje się prankami i testami, bo tylko po 2%.

73% spośród badanych YouTuberów deklarowało, że współpracuje z markami, jednak najwięcej z nich zarabia z Adsense, na dalszych pozycjach jest współpraca z markami, eventy i streamy, a 30% z nich z własnego sklepu internetowego.

Podobny odsetek twierdzi, że zdarzało im się współpracować z markami za darmo. Większość w celach charytatywnych, ale też z uwagi na sympatię do danej marki i bliskość tematu akcji. 13% natomiast wskazało fakt, że zostało oszukanych.

Nie unikają też barterowej współpracy, w kategorii gamingowej 79% YouTuberów deklarowało taką formę, lifestyle 75%, a w rozrywce 65%.

Przejdźmy już do zarobków, które dość obiecująco się kształtują w przedziale od 1 475 zł do 29 287 zł. Są to średnie minimalne zarobki za akcję do średnich maksymalnych. Najwięcej YouTuberów, bo 53% zarabia w przedziale od tysiąca do pięciu tysięcy złotych, a po przeciwległym biegunie, czyli pomiędzy 50 tys. zł a 100 tys. zł 2% z nich. Sporo z nich - 29%, wskazało przedział pomiędzy 5 tys. zł a 10 tys. zł.

Uśredniając, zarobki twórców na polskim YouTube kształtują się na poziomie nieco ponad 9 tysięcy złotych. Największe zarobki są w kategorii lifestyle - 13 tys. zł, 6,6 tys. zł w kategorii gamingowej, a w rozrywce 6,5 tys. zł.

Najciekawiej jednak prezentują się dane na temat zarobków w rozróżnieniu na liczbę subskrybentów. Na maksymalne zyski, czyli 27 tysięcy mogą liczyć YouTuberzy, którzy mają milion i więcej subskrybentów, a połowę mniej zarabiają twórcy z liczbą w przedziale pomiędzy 500 tys. a milionem.

Z zebranych danych udało się również ustalić, że suma miesięcznych zarobków 20% najbardziej dochodowych twórców jest większa niż suma zarobków pozostałych 80% YouTuberów.

--
Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie oraz w drodze e-mail bezpośrednio z twórcami YouTube. Grupa YouTuberów została wybrana na zasadzie różnorodności w przedziale posiadanych subskrypcji – raport uwzględnia zarówno mniejsze, jak i większe kanały. Kolejne podobne badanie planowane jest w przyszłym roku.

Źródło: APYnews.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu