YouTube

Koniec ze „stream ripping” na YouTube - YouTube -MP3.org zostanie zamknięty

Grzegorz Ułan
Koniec ze „stream ripping” na YouTube - YouTube -MP3.org zostanie zamknięty
71

Najbardziej popularny serwis do zgrywania muzyki w postaci plików MP3 zostanie zamknięty. To wynik procesu, który RIAA (amerykańska organizacja chroniąca prawa wydawców muzycznych, między innymi Sony Music czy Warner Bros) wytoczyła serwisowi YouTube -MP3.org.

Trwający rok proces zakończył się ugodą, według której twórcy serwisu mają zapłacić nieujawnioną kwotę pozywającym oraz przenieść na jedną z wytwórni prawa do swojej domeny.

Serwis notował miliony użytkowników dziennie, utrzymując się z reklam przez wiele lat, pewnie na brak gotówki nie narzekają i z karą nie będą mieli problemu, niemniej zamknięcie tego serwisu zwiastuje koniec największej formy piractwa obecnych czasów. Sam YouTube -MP3.org odpowiada za 40% wzrost nielegalnych nagrań wideo, a połowa osób w wieku pomiędzy 16 a 24 lat korzysta z tego typu serwisów.

Postanowienia ugody wskazują dodatkowo na zakaz udostępniania w przyszłości podobnych usług w sieci ogólnie nazwanych „streamripping” przez twórców serwisów, więc nie będą mogli założyć sobie nowej strony.

Jak widać, po systematycznym zamykaniu popularnych stron z torrentami przyszedł czas na serwisy umożliwiające pobieranie plików audio z serwisów muzycznych, takich jak YouTube.

Wprawdzie ugoda wymaga jeszcze podpisu sędziego, ale prawdopodobnie to już tylko formalność i kwestia czasu kiedy serwis zniknie zupełnie z sieci. Obecnie jeszcze działa, ale już nie konwertuje linków z YouTube do MP3.

Źródło: The Verge via TorrentFreak.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot