Telekomy

Ponad 20 smartfonów 5G w ofercie Plusa. Jedyne takie 5G w Polsce

Grzegorz Ułan
Ponad 20 smartfonów 5G w ofercie Plusa. Jedyne takie 5G w Polsce
107

Pandemia znacznie opóźniła aukcję 5G na częstotliwości z pasma 3480-3800 MHz, przez co musieliśmy się uzbroić w cierpliwość w oczekiwaniu na wdrożenie w pełni nowej technologii 5G w naszym kraju u wszystkich operatorów. Jest jednak operator, który oferuje już od jakiegoś czasu technologię umożliwiającą korzystanie z 5G bez współdzielenia pasma z dotychczasową technologią 4G, dzięki której już teraz możemy cieszyć się ze zdecydowanie najwyższej obecnie maksymalnej szybkości technologicznej 5G w Polsce (do 600 Mb/s).

5G Plusa w paśmie 2600 MHz TDD

Mowa oczywiście o operatorze sieci Plus, który jako pierwszy w Polsce uruchomił pierwszą komercyjną sieć 5G w paśmie 2600 MHz TDD, która w przeciwieństwie do innych operatorów (udostępniających 5G w paśmie 2100 MHz w oparciu o Spectrum Sharing, czyli dzielenie pasma między użytkowaniem 4G i 5G) pozwala na korzystanie z wydzielonego pasma, tylko dla użytkowników 5G.

Co więcej, technologia udostępniona przez Plusa nie ma jakiegoś ograniczonego, lokalnego zasięgu w naszym kraju. Sukcesywny jej rozwój pozwala już dziś na korzystanie z niej przez ponad 7 milionów Polaków we wszystkich 16 województwach, a w najbliższym czasie będzie dostępna dla ponad 11 milionów mieszkańców Polski.

5G 2600 MHz TDD w Plusie to już teraz: lepsza stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych i dużo większa pojemność sieci niż obecnie dostępna technologia 4G, nawet na stacjach z agregacją pasm. Do tego duże prędkości osiągające nawet 600 Mb/s to zalety nieocenione w czasie pandemii, kiedy to wielu z nas zmuszonych jest pracować zdalnie z domu i dzielić łącze z dziećmi, które również muszą uczyć się zdalnie.

Aktualna lista miejscowości z dostępem do 5G Plusa

 • województwo dolnośląskie: Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie
 • województwo kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota
 • województwo lubelskie: Biała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów
 • województwo lubuskie: Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski
 • województwo łódzkie: Łódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz
 • województwo małopolskie: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice
 • województwo mazowieckie: Warszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna
 • województwo opolskie: Opole
 • województwo podkarpackie: Rzeszów, Tarnobrzeg, Krosno
 • województwo podlaskie: Białystok, Łomża, Suwałki
 • województwo pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale
 • województwo śląskie: Katowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska
 • województwo świętokrzyskie: Kielce
 • województwo warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Elbląg
 • województwo wielkopolskie: Poznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno
 • województwo zachodniopomorskie: Szczecin, Koszalin, Przecław, Jamno.

Aktualny zasięg 5G w Plusie można sprawdzić na mapie.

Oferty abonamentowe z dostępem do 5G w Plusie

Znamy już możliwości i zasięg 5G w Polsce, aby z niego skorzystać potrzebujemy jeszcze odpowiedniego abonamentu, no i urządzenia.

Abonamenty głosowe

Zacznijmy od abonamentów dla klientów indywidualnych. Plus w ofercie głosowej ma 3 dedykowane 5G plany. Za 60 zł, 90 zł i 120 zł.

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj plan za 60 zł, gdzie obecnie Plus podwaja pakiet z 25 GB do 50 GB w miesiącu. Jeśli potrzebujemy większego pakietu, w droższych planach możemy korzystać ze 100 GB czy nawet 150 GB transferu na pełnej prędkości. Do tego w każdym z planów mamy wliczoną subskrypcję do TIDAL-a na 24 miesiące.

Co dla firm? Dla firm mamy również 3 plany dedykowane 5G, w tej samej cenie + VAT i z większą paczką danych - 70 GB, 120 GB i 180 GB. Tutaj w miejsce TIDAL-a mamy w cenie abonamentu połączenia z Polski do UE - 240 minut, 300 minut lub 360 minut.

Abonamenty internetowe

W sytuacji, gdy potrzebujemy tylko dostępu do internetu, możemy wykupić sam abonament internetowy i to z nie byle jakimi pakietami.

Za 100 zł miesięcznie możemy korzystać z pakietu na poziomie 500 GB, a za 200 zł z aż 1000 GB transferu danych. Tutaj również w abonamencie mamy zapewniony dostęp do serwisu streamingowego z muzyką TIDAL.

Identyczne ceny +VAT mamy w ofercie dla firm, z tą różnicą, że dostępne pakiety mają odpowiednio 600 GB i 1200 GB danych do wykorzystania danym miesiącu.

Warto tu jeszcze nadmienić, iż klienci korzystający z ofert na kartę, mogą również korzystać z zasięgu 5G w swojej lokalizacji za darmo do końca maja.

Smartfony z obsługą 5G w Plusie

Pozostaje nam już tylko dobrać odpowiedniego dla siebie smartfona z obsługą sieci 5G. Plus ma obecnie w swojej ofercie ponad 20 smartfonów obsługujących technologię 5G. Wybierzmy i sprawdźmy ceny 5 najbardziej atrakcyjnych propozycji, w tym jedną dostępną na wyłączność u tego operatora. Ceny poniższych sprzętów obowiązują przy najtańszym abonamencie z dostępem do 5G za 60 zł.

Samsung Galaxy S21

Na początek wymienię najnowsze flagowce Samsunga: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G, Samsung Galaxy S21+ 5G 256 GB oraz Samsung Galaxy S21 5G 128GB.

Przyjrzyjmy się cenie jednemu z dostępnych modeli. W Plusie dostępny on jest w cenie 299 na start i w 36 ratach po 100 zł. Razem więc za sam sprzęt zapłacimy u tego operatora 3 899 zł.

Samsung Galaxy A51

Kolejna propozycja to ponownie Samsung, a dokładnie Samsung Galaxy A51 5G, odpowiednia dla klientów poszukujących smartfona dla siebie już z nieco niższej półki.

W Plusie kupicie go na start za złotówkę i później w 36 ratach po 43 zł. Razem za sam sprzęt zapłacicie więc 1 549 zł.

OPPO Reno4 Z 5G

OPPO Reno4 Z 5G to złotówka na start i 36 rat po 47 zł. Sumując te koszty, łączna cena za sam sprzęt wyniesie nas 1 693 zł.

Motorola moto g 5G

Motorola moto g 5Gdostępna jest w ofercie Plusa również w cenie 1 zł na start i później w 36 ratach po 36 zł, co łącznie daje nam 1 297 zł.

realme 7 5G

Ostatni z proponowanych smartfonów to smartfon w cenie poniżej tysiąca złotych. Mowa o realme 7 5G, który dostępny jest w sprzedaży w Plusie na wyłączność. Na start zapłacimy za niego złotówkę i 36 rat po 27,72 zł, co daje nam prawie 999 zł za sam sprzęt.

Huawei 5G CPE Pro 2

Na koniec zerknijmy jeszcze na propozycję dla tych klientów, którzy poszukują dla siebie oferty na internet mobilny do domu z 5G. W Huawei 5G CPE Pro 2 Plusie kupicie go za złotówkę na start i 36 rat po 44 zł, co wyniesie nas na koniec 1 585 zł za sam sprzęt, czyli prawie 100 zł taniej niż w sklepie.

Jak widać powyżej, 5G w Plusie to już dość szeroka dostępność, zarówno jeśli chodzi o zasięg nowej technologii dla klientów w Polsce, jak i duży wybór ofert abonamentowych z obsługą tej sieci czy też dostępnych urządzeń ją wspierających. Myślę, że każdy zainteresowany skorzystaniem z 5G znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie pod względem ceny urządzeń, jak i oferty czy planów taryfowych.

--
Tekst powstał we współpracy z operatorem sieci Plus.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu