Telekomy

Tak się powinno sprzedawać dziś internet - z Netfliksem, Amazon Prime lub HBO GO. Taniej niż osobno

Grzegorz Ułan
Tak się powinno sprzedawać dziś internet - z Netfliksem, Amazon Prime lub HBO GO. Taniej niż osobno
17

Przeglądając wczoraj na stronie T-Mobile nową ofertę dedykowaną pod 5G trafiłem na podstronę - Pakiety dla domu. Już na pierwszy rzut oka wydały mi się one atrakcyjne, więc przyjrzałem im się z bliska i powiem Wam, że to może być strzał w dziesiątkę. Oczywiście pod warunkiem systematycznego powiększania się zasięgu światłowodów w Polsce.

Umówmy się, że dzisiejsze pakietowanie usług (usługi konwergentne) robione jest przez operatorów trochę na siłę. Głównie z powodu wciskania do zestawu setek płatnych kanałów telewizji kablowej, z których większości nigdy się ogląda. Podobnie jak nie korzysta się już z telefonu domowego (stacjonarnego), który służy już tylko do złudnego uatrakcyjniania pakietów - bo za darmo, bo może się przyda.

Co do samej telewizji, ci co już muszą czasem uruchomić telewizję - bo wiadomości, bo Małysz, bo Polska gra, w zupełności powinna wystarczyć darmowa cyfrowa telewizja naziemna.

Dużo bardziej przyszłościowe będzie teraz łączenie usług, z których naprawdę się dzisiaj korzysta, czyli przede wszystkim szybki internet, oferta komórkowa, filmy i seriale na życzenie, ewentualnie jeszcze muzyka. Dostrzega to już operator T-Mobile, który przygotował ciekawą pakietyzację usług.

Światłowody z dostępem do Netflix + oferta komórkowa

Netflix - Plan Podstawowy

Rozbijmy najpierw poszczególne plany na części pierwsze, czyli tak jakbyśmy musieli kupować je z osobna.

Netflix w Planie Podstawowym - jakość SD i jednoczesne odtwarzanie na jednym ekranie kosztuje obecnie 34 zł miesięcznie. Abonament z pełnym no limit na rozmowy, wiadomości SMS/MMS oraz 8 GB transferu danych - 45 zł, a światłowody z limitem prędkości do 300 Mb/s - 59 zł miesięcznie.

Łącznie po dwóch latach za taki zestaw usług zapłacilibyśmy 3 312 zł.

Łącząc je w aktualnej ofercie konwergentnej w T-Mobile, po dwóch latach zaoszczędzilibyśmy prawie tysiąc złotych.

Co więcej, taki pakiet wychodzi korzystniej uwzględniając nawet posiadanie już oferty komórkowej w T-Mobile i aktualną promocję na światłowody za darmo do końca roku. Oszczędność w takim przypadku wyniesie nas mniej, ale nadal to jest taniej o prawie 400 zł.

Światłowody z dostępem do Netflix

Nieznacznie, ale również taniej niż w tej promocji będzie pakiet bez abonamentu głosowego, jeśli już go posiadamy (niemniej wliczę poniżej jego koszt ponoszony z osobna, poza pakietem).

Netflix - Plan Standardowy

Drugi zestaw usług kupowanych osobno - Netflix w Planie Standardowym - jakość HD i jednoczesne odtwarzanie na dwóch ekranach jednocześnie - 43 zł miesięcznie. Abonament z pełnym no limit na rozmowy, wiadomości SMS/MMS oraz 15 GB transferu danych - 55 zł, a światłowody z limitem prędkości do 300 Mb/s - 59 zł miesięcznie.

Razem po dwóch latach koszt ten zamknąłby się w kwocie 3 768 zł.

Te same usługi w pakiecie, po dwóch latach dałyby nam jeszcze większą oszczędność, bo prawie 1 150 zł.

Netflix - Plan Premium

Ostatni zestaw usług kupowanych osobno - Netflix w Planie Premium - jakość 4K UHD i jednoczesne odtwarzanie na czterech ekranach jednocześnie - 52 zł miesięcznie. Abonament z pełnym no limit na rozmowy, wiadomości SMS/MMS oraz 15 GB transferu danych - 55 zł, a światłowody z limitem prędkości do 600 Mb/s - 69 zł miesięcznie.

W tym przypadku koszt usług kupowanych osobno rośnie do kwoty 4 224 zł po dwóch latach.

Z kolei w pakiecie zapłacicie za nie podobie jak powyżej - prawie 1 150 zł taniej.

Światłowody z dostępem do Amazon Prime Video + oferta komórkowa

Amazon Prime Video ma w ofercie do kupienia na stronie tylko jeden pakiet za 25,99 zł miesięcznie. Więc policzmy tutaj już tylko jeden wariant z ofertą komórkową T-Mobile S za 45 zł i światłowodami do 300 Mb/s za 59 zł.

Dwuletni koszt tych usług kupionych osobno zamknie się w kwocie 3 095,76 zł.

Zakup ich w pakiecie będzie nas kosztował ponad 700 zł mniej. To mniejsza oszczędność niż w przypadku Netfliksa, ale nadal niezwykle korzystanie to wygląda.

Światłowody z dostępem do HBO GO

W tytule wspominam też o dostępie do HBO GO. Osoby, które wolą filmy i seriale oferowane przez ten serwis mogą skorzystać z podobnego modelu pakietyzacji jak w T-Mobile, decydując się na ofertę Netii. Z tą różnicą, że Netia dokooptowała tu jeszcze serwis muzyczny Tidal, ale i tak policzmy ten zestaw.

Światłowody z limitem prędkości do 300 Mb/s kupowane osobno w Netii kosztują 50 zł miesięcznie. Dostęp do Tidala przez stronę - 19,99 zł, a do HBO GO - 24,90 zł.

Łączny koszt usług kupowanych osobno wyniesie tutaj po dwóch latach 2 127,36 zł.

Oszczędność przy pakiecie jest nieco mniejsza niż w przypadku T-Mobile - prawie 500 zł, ale kierunek jest dobry. Może jakby Netia dała tu dodatkowo samo HBO GO, bez Tidala lepiej by to wyglądało w ostatecznym rozrachunku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu