Gry

Ponad 2 tysiące kultowych gier MS-DOS w przeglądarce!

Konrad Kozłowski
Ponad 2 tysiące kultowych gier MS-DOS w przeglądarce!
6

Zagramy w Małysza? Deluxe Ski Jump i około 2300 gier z MS-DOS trafiło do przeglądarki dzięki projektowi Archive.org. Niestety radość pasjonatów skoków narciarskich i wszystkich innych chętnych na odrobinę wspomnień nie powinna być przedwczesna. Na samym początku zaznaczę, że w wielu przypadach rozgr...

Zagramy w Małysza? Deluxe Ski Jump i około 2300 gier z MS-DOS trafiło do przeglądarki dzięki projektowi Archive.org. Niestety radość pasjonatów skoków narciarskich i wszystkich innych chętnych na odrobinę wspomnień nie powinna być przedwczesna. Na samym początku zaznaczę, że w wielu przypadach rozgrywka może wcale nie przynosić takiej frajdy, jakiej się spodziewamy. Mimo to, szanse na pojawienie się w pełni grywalnej wersji DSJ i innych istnieją.

By jednak podnieść Was na duchu dodam, że jest w czym przebierać. Dzięki Archive.org w przeglądarce odpalimy aż ponad 2 tysiące gier, które stworzone zostały kilkanaście lat temu. Wśród nich znalazły się takie tytuły jak Doom, Wolfenstein czy Prince of Persia, ale odnalezienie innych, nieznanych nam, a równie dobrych gier nie jest trudne. Archive.org przygotowało przydatne narzędzia sortująco-filtrujące, dzięki czemu możemy wygodnie przeglądać katalog dostępnych gier.

Jak już zaznaczyłem na wstępie, nie każda z gier działa tak jak byśmy sobie tego życzyli. Największym problemem okazuje się wydajność emulatora napisanego w Javascript, który nie radzi sobie z niektórymi tytułami. Ten, który wzbudził moje największe zainteresowanie, Deluxe Ski Jump, jest po prostu niegrywalny, bo musiałbym poświęcić kilkanaście minut na zjazd z rozbiegu. Na całe szczęście są też takie, w które zagrywam się z przyjemnością, wydłużając czas powstania tego tekstu - Prince of Persia to zdecydowanie jeden z moich faworytów. Na dodatek, platforma obsługuje nawet podłączone do komputera kontrolery i oferuje tryb pełnoekranowy.

Podstrona FAQ rozwiewa jednak wszelkie wątpliwości - wszystko to można potraktować jako swego rodzaju eksperyment, który w przyszłości może być nadal rozwijany, dzięki czemu gry będą lepiej zoptymalizowane, lub po prostu będzie on dostępny online w takiej formie, w jakiej został opublikowany. Jeżeli w tak obszernym katalogu nie znaleźliście swoich ulubionych gier, to wynikać to może z wielu rzeczy, na przykład faktu dostępności gry w sprzedaży lub niekompatybilności z emulatorem. Mimo to, oferta jest naprawdę obszerna i każdy powinien znaleźć coś ciekawego, by zabić nudę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu