Polska

Ponad 150 tysięcy skradzionych i zgubionych dokumentów w 2018 r., ale to dobra wiadomość

Grzegorz Ułan
Ponad 150 tysięcy skradzionych i zgubionych dokumentów w 2018 r., ale to dobra wiadomość
1

Oczywiście nikomu tego nie życzę, ale ta akurat liczba odnosi się do tych dokumentów, które zastrzegliście po tym przykrym zdarzeniu, co oznacza, że prawdopodobnie uniknęliście wyłudzenia na znaczną kwotę.

Związek Banków Polskich opublikował najnowszy raport InfoDOK za 2018 rok, który podsumowuje funkcjonowanie systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W całym zeszłym roku zastrzeżono 150,7 tys. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy i to była rekordowa liczba w ciągu całej historii funkcjonowania systemu.

To cieszy, bo świadczy to o rosnącej świadomości Polaków, co do zagrożeń płynących z posługiwania się naszymi dokumentami przez osoby niepowołane. W zeszłym roku na podstawie takich dokumentów próbowano wyłudzić 5,4 tysięcy kredytów na sumę ponad 361 milionów złotych.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich:

Rośnie świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz znajomość narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Wśród nich jednym z najważniejszych jest System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Wystarczy zgłosić utracony dokument w jednym banku, aby w ciągu kilku minut informacja o tym trafiła do wszystkich uczestników Systemu – a nie są to tylko banki, ale także firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowych i wiele innych. Taki dokument po zastrzeżeniu staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny.

Przez 11 lat działania tej międzybankowej bazy danych dokumentów tożsamości, zablokowano już 80 tysięcy prób wyłudzeń na łączna kwotę 4,4 mld zł. Z kolei każdego dnia, banki blokują między innymi dzięki zastrzeganiu przez Polaków dokumentów, 20 prób kradzieży na łączną kwotę 1,1 mln zł (średnio). Można więc śmiało powiedzieć, że ten system działa.

To też pokazuje jak ważne jest natychmiastowe zastrzeżenie zgubionego albo skradzionego dowodu tożsamości. Jak to zrobić? Wystarczy udać się do swojego banku i zgłosić utratę swojego dowodu tożsamości. Mozna to też zrobić telefonicznie pod numerem telefonu - +48 828 828 828,

Co zrobić jak w pobliżu nie ma oddziału naszego banku lub nie mamy w ogóle konta w banku (w tym przypadku również koniecznie trzeba utratę dowodu zgłosić). W takim przypadku możemy udać się do oddziału jednego z tych banków komercyjnych, które przyjmują wszystkie zgłoszenia, również od klientów innych banków:

Pełną listę banków, również spółdzielczych znajdziecie na stronie systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W przypadku kradzieży dokumentu tożsamości, koniecznie trzeba to zgłosić również na policję, a po wszystkim złożyć w gminie wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Od jakiegoś czasu można to też zrobić online, bez wychodzenia z domu, podobnie zgłosić jego utratę. W obydwu przypadkach niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Źródło: ZBP.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu