Fintech

Polski system e-płatności Dotpay i eCard sprzedany za 315 milionów złotych!

Grzegorz Marczak
2

MCI.EuroVentures (Grupa MCI, MCI, Fundusz) oraz Saltus TUW podpisały umowę sprzedaży jednego z polskich liderów rynku e-płatności – Dotpay/eCard (Dotcard) za 315 mln PLN do inwestora strategicznego – Nets. Jest to rekordowa transakcja sprzedaży na polskim rynku Fintech.

Dotcard to grupa powstała z połączenia spółek Dotpay i eCard. Obie spółki znajdowały się w portfelu MCI.EuroVentures od 2016 roku. Główną tezą inwestycyjną Funduszu była konsolidacja dynamicznie rozwijającego się polskiego rynku płatności, która umożliwiła połączonemu podmiotowi stanie się jednym z liderów tego rynku i oferowanie usług merchantom w modelu omni-channel (online + offline).

Kilka ciekawostek odnośnie tej transakcji:

  • Całkowity zysk Funduszu wyniesie ok. 255 mln PLN - najwięcej w historii Grupy MCI. Pozwoli to Funduszowi na osiągnięcie ok. 40% wewnętrznej stopy zwrotu (IRR) oraz 3.0x cash on cash (CoC).
  • Zarząd Dotpay/eCard, który był zaangażowany w proces sprzedaży, będzie kontynuował rozwój spółek we współpracy z nowym inwestorem, co pozwoli im na umocnienie pozycji rynkowej oraz dalszy rozwój oferty dla merchantów.
  • Transakcja jest uwarunkowana otrzymaniem zgód Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

 

Andrzej Budzik, Prezes Zarządu Dotpay/eCard: Zarząd Dotpay/eCard jest podekscytowany perspektywą dalszego rozwoju spółki i współpracą z nowym właścicielem. MCI wybrało na inwestora strategicznego jednego z liderów europejskiego fintech. Dzięki temu, przed naszą firmą rysują się ciekawe perspektywy na bardzo dynamicznym i szybko rosnącym rynku, co przyniesie wiele korzyści naszym partnerom.

Dla MCI, transakcja stanowi największą kwotę uzyskaną ze sprzedaży aktywa, przewyższającą poprzednich rekordzistów (Invia, Mall.Cz, iZettle). Przed transakcją, według wyceny swoich aktywów - portfel MCI dzielił się mniej więcej na trzy równe części według sektorów 1) fintech, 2) e-commerce, 3) Infrastruktura IT. Fundusz dysponuje teraz dużą płynnością, którą chcę wykorzystać na inwestycje buyout-owe, 2 w tym roku, na które może wydać do 200 mln PLN (plus inne formy finansowania).

Zródło : informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu