Fintech

Mobilne wpłatomaty Idea Banku przyjęły już prawie 1 mld PLN

Kamil Pieczonka
Mobilne wpłatomaty Idea Banku przyjęły już prawie 1 mld PLN
2

Idea Bank w kwietniu 2015 roku wprowadził dla swoich klientów usługę mobilnego wpłatomatu, który można zamówić z poziomu aplikacji mobilnej. Okazuje się, że usługa ta cieszy się stale rosnącą popularnością i prawdopodobnie już w grudniu suma wpłaconych środków od początku jej istnienia przekroczy 1 mld PLN.

Tylko w listopadzie klienci Idea Banku w 20 aglomeracjach na terenie całego kraju wpłacili do mobilnych wpłatomatów ponad 100 mln PLN. To aż o 257% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 10% więcej niż w październiku. W sumie w mobilnych wpłatomatach w całej historii zdeponowano już 934 miliony PLN. Na terenie całego kraju jeździ już obecnie 37 pojazdów, które można zamówić dosłownie pod drzwi swojej firmy codziennie w godzinach od 8:20 do 21:20 w dni powszednie, a w niektórych aglomeracjach również w soboty między 9:00, a 17:20. Co więcej, usługa jest darmowa, bank nie nalicza żadnych prowizji. Pieniądze pojawiają się na koncie w ciągu 30 minut od wpłaty.

Jak działa mobilny wpłatomat?

Aby skorzystać z mobilnego wpłatomatu należy pobrać aplikację banku na smartfona (Android i iOS) i dokonać aktywacji za pomocą kodu SMS wysłanego przez bank na numer telefonu podany w bankowości internetowej. Po zalogowaniu się do aplikacji odraz można zamówić Mobilny Wpłatomat. System poprosi o zarezerwowanie konkretnej godziny i miejsca, do którego przyjechać ma pojazd Idea Banku.

Trasę wpłatomatu można na bieżąco śledzić w telefonie, a o jego dotarciu na miejsce zostaniesz powiadomiony przez SMS i komunikat z aplikacji lub telefonicznie. Gdy podejdziesz do samochodu, otworzy się szyba, za którą jest wpłatomat. Działa dokładnie tak samo jak urządzenia stacjonarne. Wkładasz kartę, wybierasz kwotę, następnie wpłacasz gotówkę i odbierasz potwierdzenie.

Idea Bank wprowadza ograniczenia

Okazuje się, że usługa staje się nawet zbyt popularna. W listopadzie dokonano aż 8200 transakcji, co przy flocie 37 pojazdów daje średnio 221 wpłat na każdy z nich. Średnia kwota wpłacanych środków to ponad 12 000 PLN. Z tego też powodu od stycznia 2018 aby zamówić mobilny wpłatomat, trzeba zadeklarować wpłatę minimum 1000 PLN. Do tej pory wpłaty mniejszych kwot stanowiły około 15% wszystkich transakcji. Skalę sukcesu pokazuje też inna statystyka. W miastach gdzie dostępny jest mobilny wpłatomat, aż 67% wpłat gotówki na konto w Idea Banku odbywa się za jego pośrednictwem. Zaledwie 31% procent wpłat dokonywanych jest w placówkach i tylko 2% w wpłatomatach stacjonarnych.

Samochody przerabiane są na pojazdy służące do przewozu gotówki na zlecenie Idea Banku przez firmę Germaz. Z kolei Wincor NiXdorf dostarcza do aut urządzenia bankomatów-wpłatomatów.  36 wpłatomatów działa w sieci Euronet, jeden pojazd - BMW i3 jest bezpośrednio skomunikowany z bankiem. Aplikacja do zamawiania samochodów została stworzona przez iTaxi.

Mobilny Wpłatomat otrzymał szereg prestiżowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Przykładowo, w 2015 r. w konkursie BAI Finacle Global Banking Innovation Awards został uznany za największą innowację w dziedzinie płatności na świecie, a w Efma Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards określony mianem najbardziej przełomowej innowacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu