Polska

Polski rząd przyjął projekt ustawy o e-Doręczeniach. Dla obywateli będą darmowe

Grzegorz Ułan
Polski rząd przyjął projekt ustawy o e-Doręczeniach. Dla obywateli będą darmowe
Reklama

Wczoraj dzieliłem się z Wami szczegółami szyfrowanego systemu doręczeń elektronicznych polskiej firmy Specfile, okazuje się, że również wczoraj polski rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, które zrównają je prawnie z tradycyjnym listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Umocowanie prawne doręczeń elektronicznych pozwoli obywatelom na korespondencję poleconą z urzędami bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach na Poczcie Polskiej, czy to po nadanie takiego listu czy odbiór, bo przeważnie kończyło się to awizem w skrzynce.

Reklama

Marek Zagórski, minister cyfryzacji:

To będzie rewolucja w doręczeniach. Osobom, które będą chciały korzystać z tradycyjnej, papierowej korespondencji, pozostawiamy oczywiście taką możliwość. Ale te osoby, które chcą ułatwiać sobie życie, będą mogły skorzystać z e-doręczeń.

Co najważniejsze, rozwiązanie to będzie darmowe dla obywateli, z kolei administracja publiczna będzie korzystała z usług operatora wyznaczonego, którym na okres do 2025 roku będzie Poczta Polska, a wszystkie inne firmy czy instytucje będą mogły korzystać z innych dostępnych na rynku rozwiązań. Na przykład z opisywanego przeze mnie wczoraj Specfile.

Dla kogo jest to rozwiązanie i co zrobić, by korzystać z możliwości elektronicznego otrzymywania i wysyłania korespondencji do urzędu? Każdy – obywatel, przedsiębiorca będzie musiał posiadać adres do doręczeń, taki cyfrowy adres zamieszkania. Uzyskamy go na dwa sposoby. Po pierwsze od operatora wyznaczonego, po drugie możemy go kupić od komercyjnego dostawcy usług zaufania.

Oczywiście, usługa nie będzie obowiązkowa, obywatele, którzy będą chcieli nadal korzystać z papierowej wersji poleconych, będą nadal mogli to robić.

Według opublikowanego projektu ustawy, ma ona zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r., to jeśli chodzi o korespondencję z urzędami czy firmami, a w przypadku korespondencji sądowej odpowiednie jej przepisy wejdą w życie w późniejszym terminie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama